Darıören ve Isparta derelerinin epilitik algleri ve su kalitesi üzerine bir araştırma
An investigation on epilithic algae and water quality of Darıören and Isparta streams
- Tez No: 134210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Mayıs 2002-Nisan 2003 tarihleri arasında Darıören Deresi, Isparta Deresi ve Isparta Çayı'nda alınan aylık örneklerle akarsuların kimyasal özellikleri ve alglerin mevsimsel değişimleri ve gelişimleri incelenmiş, kimyasal verilerle algler arasındaki ilişki belirlenmiştir. Darıören Deresi, Isparta Deresi ve Isparta Çayı'nda seçilen 6 istasyondan su örnekleri alınmış ve epilitik alg örnekleri toplanmıştır. Yaptığımız incelemede epilitik alg toplulukları içinde, diyatomların tür sayısı ve hücre yoğunluğu olarak önemli bir rol oynadıkları görülmüştür. Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta'ya ait toplam 153 takson tespit edilmiştir. Epilitik diyatomlara ait 113 takson tespit edilmiştir. Bunlardan Tabellaria flocculosa, Navicula accomoda, N. atomus, N. garacilis, Nitzschia palea, Gomphonema parvulum, G. parvulum var. micropus, Diatome vulgare, Cymbella affinis, Cocconeis placentula var. euglypta, Synedra ulna baskın taksonlar olmuştur. Chlorophyta' ya ait 23, Cyanophyta'ya ait 16, Euglenophyta'ya ait 1 takson bulunmuştur. Fiziko-kimyasal verilere ve epilitik alglere göre su kalitesi değerlendirmesi yapılmış ve birbirleri ile karşılaştırılması yapılıştır. Bunun sonucunda Darıören11 Deresi'nde su kalite seviyesi I-II (az kirlenmiş ), Isparta Deresi'nde ise II-III ( Kritik kirlenmiş ), Isparta Çayı'nda III ( Çok kirlenmiş ) olarak belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Epilitik algler, su kalitesi, tatlı su, akarsular, su kirliliği ve saprobi
Özet (Çeviri)
In this study, chemical characteristics and seasonal developments of algae in Darıören stream, İsparta stream and İsparta brook have been studied by samples taken monthly between May 2002 and April 2003 and relation between chemical data and epilithic algae has been determined. From six stations, chosen on Darıören stream, İsparta stream and İsparta brook, water samples have been taken and epilitic algae have been collected. In our study it has been noticed that diatoms among the epilithic algae communities play in important role in respect to type number and cell density. Totely 153 taxa belong to Bacillariohyta, Chlorophyta, Cyanophyta and Euglenophyta have been determined. 113 taxa belong to epilithic diatoms have been determined. Dlatome vulgar e, Gomphonema parvulum, Gomphonema parvulum var. micropus, Navicula accomoda, N. atomus, Nitzschia palea, Cymbella qffinis, Navicula garacilis, Cocconeis placentula var. euglypta, Synedra ulna, Tabellaria flocculosa have been dominant taxa. According to chemical data and epilithic algae, the evaluation of water quality have been performed and comparasion between each other has been done. Has a resultIV the water quality degree of Darıören stream determined as I-II (little pollited), İsparta stream as II-III (critical polluted) and İsparta brook as III (very polluted). Key words : Epilithic algae, water quality, fresh water, streams, water pollution and saprobi