Sıvı-gaz faz geçiş bölgesinde damla oluşumları
Droplet formation in liquid-gas phase transition region
  1. Tez No: 134235
  2. Yazar: HAYATİ SALLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIVI-GAZ FAZ GEÇİŞ BÖLGESİNDE DAMLA OLUŞUMLARI Hayati SALLAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Rıza OĞUL 2003,68 sayfa Jüri : Prof. Dr. Rıza OĞUL Doç. Dr. Ülfet ATAV Yrd.Doç. Dr. Mustafa KOYUNCU Damlacık oluşundan genellikle sıvı-gaz faz dönüşümleri sırasında gözlenmektedir. Sıvı gaz faz dönüşümleri, galaksi oluşumlarının incelenmesinde, supernova patlamaları, ve nötron yıldızlarının oluşmasında, nükleer buharlaşma ve parçalanma teorisinde, atomik salkımların ayrışmasında, kristal fazlarının açıklanmasında, Bose yoğunlaşması, aerosol oluşması ve metal alaşımlarının oluşması gibi çok geniş bir alanda uygulanmaktadır. Damlacık oluşumlarının teorisi, atmosfer fiziğinde, endüstride, astrofizikte ve nükleer fizikte geniş olarak kullanılmaktadır ve deneysel gözlemlere uyan sonuçlar bulunabilmektedir. Bu nedenle damlacık oluşumunun temellerinin anlaşılması için detaylı bir araştırma yaptık. Bu çalışmadaki amacımız, faz dönüşüm teorisinin temellerini araştırmak ve bu bilgilerimizle, suyun faz geçişleri esnasında su damlacıklarının oluşumunu fiziksel olarak açıklamaktır. Bu esnada faz eğrisi ile spinodal eğri arasında olan çekirdekleşme sürecinde damla yarıçapına bağlı olarak serbest enerjiyi çeşitli süper doyma değerleri için hesapladık ve serbest enerjinin damla yarıçapının fonksiyonu olarak grafiklerini çizerek sonuçlan tartıştık. Anahtar Kelimeler : Faz dengesi, durum denklemi, yan kararlı sıvı-gaz bölgesi, kritik sıcaklık, spinodal bozulma, faz eğrisi, spinodal eğrisi, serbest enerji, yüzey gerilim katsayısı, süper doyma oranı, tekdüze çekirdekleşme ve damlacık oluşumu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis DROPLET FORMATION IN LIQUID-GAS PHASE TRANSITION REGION Hayati SALLAN Selçuk University Graduate Scholl of Naturel and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. Rıza O?UL 2003, 68 Pages Jury : Prof. Dr. Rıza O?UL Doç. Dr. Ülfet AT AV Yrd.Doç. Dr. Mustafa KOYUNCU The droplet formations are usually observed during the liquid-gas phase transitions. The liquid-gas phase transitions are applied in a wide field, such as ; the search of galaxy formations, formation of supernova explosion and neutron stars, the theory of nuclear evaporation and fission, decomposition of solid atomic clusters, explenation of crystal phases, formation of Bose condensates and aerosol and metalic alloys. The theory of the droplet formations is also extensively used in the physics of atmosphere, nuclear, astro and in the industry. In conclusion, it can be seen that the results are in accordence with the experimental observations. Therefore, we have investigated the details of the basis of droplet formation. Our purpose in this study first, is to learn the basis of phase transition theory and then, through provided formations to explain physically the formation of the water droplets during the phase transition of the water. In the mean time we have calculated the free energy for the various supersaturation values based on the droplet radius in the period of nucleation formed between coexistence line and spinodal line and we have determined the values of the free energy change as a function of droplet radius and discussed the results. Key Words : The equilibrium of phases, equation of state, metastable region, critical temperature, spinodal decomposition, coexistence line, spinodal line, free energy, coefficient of surface tension, supersaturation ratio, homogeneous nucleation and droplet formation.