Tersinir-tekrarlanır yatay yükleme altındaki çok katlı ve çok açıklıklı dolgu duvarlı çelik çerçevelerin davranışının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
The theoratical and experimental investigation of the behaviour of the multi-storey and multi-bay infilled steel frames under reversed cycling horizontal loading
- Tez No: 134255
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KALTAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
ÖZET Doktora Tezi TERSİNİR-TEKRARLANIR YATAY YÜKLEME ALTINDAKİ ÇOK KATLI VE ÇOK AÇIKLIKLI DOLGU DUVARLI ÇELİK ÇERÇEVELERİN DAVRANIŞININ TEORİK VE DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ Ali KÖKEN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI 2003, 315sayfa Jüri: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Prof. Mustafa KARADUMAN Prof. Dr. Kerim ÇINAR Prof. Dr. Güney ÖZCEBE Prof. Dr. Sinan ALTIN Betonarme veya çelik karkas sistem şeklinde inşa edilmiş olan yapılarda, çerçevelerin arasında teşkil edilen dolgu duvarlarında çoğunlukla kullanılan yapı malzemesi tuğladır. Yapısal çözümleme sırasında çerçeveler arasında yer alan dolgu duvarları genellikle dikkate alınmamaktadır. Bunun en önemli nedeni, yatay yük hesabı sırasında, dolgu panellerinin etkisini tam olarak yansıtacak kabul görmüş bir çözüm yönteminin henüz geliştirilmiş olmamasıdır. Ancak, yatay yük hesabında dolgu duvarlarının dikkate alınmamasına rağmen, dolgu duvarlarının varlığı çerçeve sistemlerinin davranışını önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu nedenle, özellikle deprem bölgelerinde yapılacak dolgu duvarlı karkas sistem binaların hesabına özelönem verilmelidir. Özellikle, topraklarının büyük bir çoğunluğu deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemiz için bu konunun önemi bir kat daha artmaktadır. Bu amaçla; dolgu duvarlarının deprem gibi yatay yük altındaki çelik çerçevelerin davranışına olan etkilerini araştırmak üzere, deneysel ve analitik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneysel bölümde, değişik geometrik ve yapısal özellikteki 18 adet çelik çerçeve sistemi deprem etkisini benzeştiren tersinir- tekrarlanır yatay yükleme altında test edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, dolgulu çelik çerçeve sistemlerinin taşıma gücü, dayamm, rij itlik, enerji tüketme kapasiteleri, göçme şekilleri vb. özellikleri ile davranışları elde edilmiştir. Yapılan analitik çalışmada ise, kullanılan malzemelerin gerçek boyut ve mekanik özellikleri kullanılarak eşdeğer basınç çubuğu yaklaşımı ile çözüm yapılmış ve her bir çelik çerçeve sistemi için analitik göçme yükü, göçme şekli ve başlangıç rij itlik değerleri elde edilmiştir. Son bölümde ise, elde edilen deneysel ve analitik sonuçlar değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİME: Dolgu duvarlı çelik çerçeve, tersinir-tekrarlanır yatay yük, çelik çerçevelerin deprem davranışı, çerçevelerin davranışına dolgu duvar etkisi. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE THEORETICAL AND EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE BEHAVIOUR OF THE MULTI-STOREY AND MULTI-BAY INFILLED STEEL FRAMES UNDER REVERSED CYCLING HORIZONTAL LOADING Ali KÖKEN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI 2003, 315 pages Jury: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Prof. Mustafa KARADUMAN Prof.Dr. Kerim ÇINAR Prof.Dr. Güney ÖZCEBE Prof.Dr. Sinan ALTIN Usually infill brick walls are used to fill the frames that are made up of steel or reinforced concrete. Those infill walls are not taken into consideration in the structural analysis that its main reason is that; there is no approved method that consider the effects of infill walls. Although these infill walls are not considered in the structural analysis, they affect the overall behaviour of the frame system. For that reason in earthquake regions special attention must be paid for the design of the framed structures with infill walls. Especially, for our country which is located on an active earthquake zone, the importance of this subject is more important. IllIn order to analyze the behaviour of steel frames with infill brick walls, this analytical and experimental study c onducted. In experimental part of the study 18 test specimens were tested under reversed cyclic loading simulating severe earthquake action. By analyzing experimental results; the ultimate load capacities of steel frames with infill walls, stiffness, energy absorption capacities and collapse mechanisms were obtained. In the analytical part of the study; the equivalent strut method is used to analyze the systems and the real dimension and mechanical properties of the materials are considered. For all frames, the ultimate load capacities, collapse mechanisms and initial stiffness results are obtained analytically. In the last part of the study analytical and experimental results are compared. KEY WORDS: Steel frame with infill wall, reversed-cyclic horizontal load, the seismic behaviour of steel frame with infill wall, the effect of infill wall to the behaviour of frames. IV