A modified whale optimizations algorithm for bin packing problems
Güncellenmiş balina optimizasyonu algoritmasının kutu paketleme problemine uygulanması
  1. Tez No: 664440
  2. Yazar: AHMED NOORİ AL-GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DANACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde konteyner taşımacılığının önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle hava, kara ve deniz taşımacılığında düşük maliyetli taşımacılığın ulusal ve uluslararası pazarlardaki şirketler için büyük önemi vardır. Maliyetleri düşürmenin bir yolu konteyner hacmini en iyi şekilde kullanmaktır. Sezgisel algoritmalar 2D kesme ve stok problemini çözmek için kullanılır, daha düşük, çeşitli ebatlarda dikdörtgenler yerleştirilirken dikdörtgen eşya kullanımını döndürmek için en uygun şekilde kutulara yerleştirilir. Bu nedenle, bölmenin boş alanının en aza indirilmesi ve yüklenen kutu sayısının en yükseğe çıkarılması amaçlanmaktadır. Tabii ki, bunun gibi böyle birçok araştırma algoritması var, örneğin (GA, benzetilmiş tavlama, tepeye tırmanma vb.). Şimdi, optimizasyon alanında çok geniş bir alana sahip olmanın faydalarını gördük, bu nedenle, bu tez çalışmasında 2d kesim ve yerleştirme problemini çözmek için yeni optimizasyon algoritmaları kullanacağız ve fairflay, yarasa, ABC, gri kurt, balina seçeceğiz karga algoritmaları üzerinde çalışmak.
Özet (Çeviri)
Nowadays the importance of container transport is gradually increasing. For this reason in air, land and sea transportation, lower cost transport has great importance for the companies in national and international markets. One way to reduce costs is to use the volume of container in the best way. The heuristic algorithms are used to solve the 2D cutting and stock problem with lower, rectangular of various sizes are placed in the bins in the most suitable way with the ability to rotate rectangular ware use when placing. Thus, the minimization of the empty space of the bin and the maximization of the number of loaded bins are aimed. Of course there are many research algorithms has do such a like these, for examples (GA, simulated annealing, hill-climbing, etc.). Now we have seen the benefits taken a large space in optimization field, so, in this thesis study, we are going to use new optimaisation algorithms to solve 2D cutting and placement problem, and we choose fairflay, bat, ABC, gray wolf, whale, crow algorithms, to work on it.