Analysis of two-axis sun tracking system
İki eksenli güneş takip sistemi incelenmesi
  1. Tez No: 134311
  2. Yazar: ELVAN ARMAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği (Enerji ve Güç Sistemleri) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz Bu çalışmada, açık devre bilgisayar kontrollü iki eksenli güneş takip sistemi incelenmiştir. Bu amaçla iki serbestlik derecesine sahip jiroskop benzeri bir prototip dizayn edilmiştir. Prototipin kontrolü ve gün boyu güneş takibi için, astronomik denklemlere dayalı bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılımın yanısıra bilgisayar ile prototip arasında veri iletişimini sağlayan bir elektronik devre tasarlanarak üretilmiştir. Güneşin gün içerisindeki konumunu hassas olarak belirleyen ve prototipi kontrol eden bilgisayar yazılımı, bir Pentium IV 1600 MHz bilgisayar üzerinde Visual Basic derleyicisi kullanılarak geliştirilmiştir. Bilgisayar ile elektronik devre arasındaki giriş-çıkış sinyalleri, bilgisayarın paralel portu (LPT) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bilgisayarca güneşin hareketine bağlı olarak üretilen kumanda sinyalleri, elektronik devre tarafından yükseltilerek prototip motorlarının kumandası sağlanmaktadır. Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ve Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE) yazılımları kullanılarak oluşturulan üç boyutlu modelin tehlikeli parçaları statik açıdan incelenmiştir. Bunun yanısıra Matlab/Simulink yazılımı kullanılarak sistemin matematiksel modeli oluşturulmuş ve model üzerinden kararlılık (stabilite) analizi yapılmıştır. Son olarak, sabit bir güneş pili ile belirli bir açısal hassasiyeti sağlayacak biçimde iki eksende hareket eden güneş pili enerji kazanımı yönünden teorik olarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Belirli bir açısal hassasiyet altında çalışan iki eksenli güneş takip sisteminin, sabit bir sisteme göre dünya dışı güneş radyasyonu etkisi altında teorik hesaplamada yaklaşık % 40 daha fazla enerji kazancı sağladığı görülmüştür. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a two-axis sun tracking system with an open loop computer control is analyzed. For this purpose, a gyroscope-like prototype with two degrees of freedom is designed. In order to control the prototype and track the sun all along the day, computer software based on astronomical equations is developed. Beside the software, an electronic circuit ensuring communication layer in between computer and the prototype is designed and manufactured. Software determining the sun position precisely and controlling the prototype is developed utilizing a Visual Basic compiler on a Pentium IV 1600 MHz computer. Input-output signals in between the computer and the electronic circuit is managed through the parallel port (LPT) of the computer. Control of the prototype motors are performed by amplifying the sun position-related computer signals on the electronic circuitry. Critical components of three-dimensional system model created in Computer-Aided Design (CAD) and Computer-Aided Engineering (CAE) software are analyzed from statical aspect. In addition, mathematical model of the system and its stability analysis is generated in Matlab/Simulink software. Last, a fixed-type photovoltaic cell and a two-axis sun tracking photovoltaic cell satisfying a particular tracking sensitivity are theoretically analyzed and compared. A two-axis sun tracking system working to fulfill a specific tracking sensitivity is theoretically seen to provide about 40 % higher energy gain when compared to a fixed system under extraterrestrial solar radiation. II