İki eksenli güneş izleme sistemi tasarımı
Design of two-axis sun tracker system
  1. Tez No: 245193
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşin; Türkiye' deki potansiyelleri grafiklerle anlatılmış olup ve Türkiye ve dünya da güneş izleme sistemleri üzerine yapılmış çalışmalar kapsamlı bir şekilde irdelenmiş, literatür çalışması yapılmıştır.Güneş enerjisi izleme yöntemleri ayrıntılı şekilde ele alınıp, tüm izleme yöntemlerini içeren yeni bir sınıflandırma türü oluşturulmuştur. Türkiye iklim şartlarına uygun olarak, maksimum enerji eldesi için iki eksenli güneş izleme sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan; Otomatik Güneş İzleme Sistemi (OGİS)' nin izlenmesi sensörlerle otomatik olarak sağlanmış olup, sensörlerin manüel ya da sensörün kullanılmama varsayımı türetilerek, klasik izleme sistemi (KİS) seçeneği de sunulmuştur. Tasarlanan OGİS' in üzerine gelen en önemli etken olan rüzgarın kuvveti Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü şartlarında hesaplanmış, OGİS' in emniyet kontrolü yapılmıştır. OGİS' in verim analizi tek eksenliye göre grafiksel olarak örneklerle karşılaştırılmıştır. Hareket mekanizması için; lineer aktuatör ve redüktör kullanılmıştır kontrolleri mikroişlemciyle sağlanmıştır. seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sun, one of the renewable energy sources, and its potential in Turkey is shown in graphics and studies done about sun tracking systems in Turkey and around the world are widely analysed and literature is examined carefully.Solar tracking methods were discussed in detail and a new classification that includes all solar tracking methods were developed. Suitable with climate of Turkey, two axis sun tracking system was designed in order to gain maximum energy. Tracking of designed automatic sun tracking system(ASTS) is done by sensors automatically, also in case of sensors not to be used automatically or to be used manually, classical tracking system(CTS) choice is applied. Wind power which is the most important factor that effects the designed ASTS is calculated under the conditions of Sakarya University?s Esentepe campus and ASTS?s safety control was done. ASTS?s efficiency analysis was compared with one axis system in graphics. For movement mechanism, linear actuator and reductor were used and their controls were done by microprocessor and chosen.