Theoretical and experimental investigations on solar distillation of IZTECH Gülbahçe Campus area seawater
İYTE Gülbahçe Kampüsü deniz suyunun güneş enerjisi ile damıtılması üzerine teorik ve deneysel araştırmalar
  1. Tez No: 134316
  2. Yazar: PINAR İLKER ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ATAGÜNDÜZ, PROF. DR. NECDET ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji ve Güç Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz Artmakta olan dünya nüfusu ile birlikte kullanılabilir su ihtiyacı da gittikçe artmaktadır. Güneş enerjisi kullanarak deniz suyu veya tuzlu sudan, kullanılabilir su eldesi uygun bir yöntemdir. Bu çalışmada, bir basit sera tipi güneş enerjili damıtıcı üzerine teorik ve deneysel çalışmalar İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Gülbahçe Kampüsü'nde yapılmıştır. Damıtıcı 2100 mm x 700 mm alan üzerine kurulmuş ve damıtıcının cam örtüsü 38° eğimle yerleştirilmiştir. Cam örtü sıcaklığı, damıtıcı içindeki su sıcaklığı, su yüzey sıcaklığı, iç ve dış hava sıcaklıkları ve havadaki nem oram her saat için ölçülmüştür. Alüminyum reflektör (2100 mm x 500 mm), ekstra güneş enerjisi elde etmek amacıyla damıtıcıya monte edilmiş ve reflektörün damıtıcı verimliliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, cam örtü, denizsuyu yüzeyi, siyah taban ve tüm damıtıcı için enerji denkliklerini tanımlamak ve damıtıcı verimliliğini bulmak için teorik bir çalışma yapılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world demand for potable water is increasing steadily with growing population. Water desalination using solar energy is suitable for potable water production from brackish and seawater. In this study, a solar distillation in a single basin is studied theoretically and experimentally in İzmir Institute of Technology Gülbahçe Campus area. The still was constructed using a 2100 mm x 700 mm base area, and the glass cover of still inclined at 38 °. Temperatures of glass cover, seawater inside the still, seawater interface, inside moist and ambient air and humidity was recorded continuously and distilled water was measured for each hour. Afterwards, to obtain extra solar energy, the aluminum reflector (2100 mm x 500 mm) was assembled to the still and effect of the reflector on the still productivity was examined. And also in this study, theoretical study was examined to describe the energy balances for the glass cover, seawater interface, black plate at the bottom and overall still and also to find still productivity. u