A critical view of sustainable architecture in Turkey: A proposal for the Municipality of Seyrek
Türkiye'de sürdürülebilir mimarlığa eleştirel bakış: Seyrek Belediyesi için öneri
- Tez No: 134317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERDOĞDU ERKARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 565
Özet
Türkiye'de Sürdürülebilir Mimarlığa Eleştirel Bakış: Seyrek Belediyesi için Öneri oz Bu tez sosyal, kültürel, ekolojik, politik, ekonomik, teknolojik, hukukî, ve mimarî bağlamda yerelliği öne çıkaran sürdürülebilir tasarım süreci geliştirmeyi hedefler. Bu anlamda ilk olarak, günümüz mimarlık pratiğinde, sürdürülebilirlik kavramının ne ifade ettiğine dair - çoğunlukla teknolojik, morfolojik ve sayısal göstergelere dayalı - yanlış anlamaları ortadan kaldıracak bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlar ve bu nedenle, dünyada ve Türkiyede sürdürülebilirlikle ilgili yaklaşım ve uygulamaların eleştirel tarihini yazarak başlar. Tez, 'sürdürülebilirlik' adına steril çevrelerde steril projeler yapıldığı savından yola çıkar. Yurtdışında ve ulusal bağlamdaki sürdürülebilir tasarım pratiklerinin tekrar edilebilir ve örnek teşkil eden yanlarını gözeterek, gerçekçi, uygulanabilir, ve yere özel sürdürülebilir mimarî çözümler ortaya çıksın, desteklensin ve yol gösterilsin diye uyarlar. Hem yurtdışındaki mevcut sürdürülebilir pratiklerin eleştirel ele alınışında hem izmir, Menemen ilçesinde yer alan Seyrek Belediyesi için önerilen süreçteki belirgin bakış, endüstrileşme sürecini tamamlamış kuzey coğrafyalarının varlık ve ihtiyaçları ile henüz endüstrileşme sürecinde olan ve aslında kuzey ülkelerince empoze edilmiş ekonomik öncelikler sayesinde sık sık yanlış yola sapan güneyinkiler arasındaki farktır. Önemli Kuş Alanı içinde, Ramsar Alam yakınında ve I. Derece Doğal Sit Alam bitişiğinde yer alan bir köy olarak çalışma alam, sürdürülebilirliğin anlamım güneyin sosyo-ekonomik-politik sınırları içinde irdelemek için çarpıcı bir örnek, tasarımcı için ise başlıca bir sorun sahasıdır. Seyrek, yerel olduğu kadar günümüz küresel sorunlarının da aynasıdır. Yerleşim, aynı zamanda geniş bir tarımsal alan olan Gediz Deltasının ortasında ve izmir kent çeperindeki birçok sanayi bölgesinin yanı başında yer alır. Çalışma alanının analizi daha geniş uluslararası siyasal çerçeve kapsamında konumlandırılırken, tez yan-kırsal Seyrek yerleşiminin iskâna açılan dikkate değer tipik parçasındaki bir sürdürülebilir konut projesine özel tasarım araçları sunar. vu
Özet (Çeviri)
A Critical View of Sustainable Architecture in Turkey: A Proposal for the Municipality of Seyrek ABSTRACT This dissertation aims at developing a sustainable design process prioritizing locality in social, cultural, ecological, political, economic, technological, legalistic, and architectural terms. To this end, it aims first of all at developing an approach for elimination of misconceptions - primarily informed by technological, morphological and numerical indicators! - about what constitutes the concept of sustainability in architectural practice today and therefore starts out from a critical historical overview of approaches and practices for sustainability in the world and in Turkey. The thesis undertakes the critique of sterile projects in sterile environments and calibrates the replicable and exemplary aspects of international and national sustainable design practices so as to introduce, promote and guide realistic, practicable, and case-specific sustainable architectural solutions. The specific focus in both the critical evaluation of extant sustainable practices abroad and the proposed process for the municipality of Seyrek in Menemen, Izmir, Turkey, is the distinction between the assets and needs of industrialized northern geographies and southern geographies which are in the process of industrialization and which are frequently misguided by economic exigencies imposed by the industrialized north. As a village located in an Important Bird Area, in the vicinity of a Ramsar Site and on the edge of a First-Degree Natural Conservation Area, the case area in question provides a trenchant example for the study of the meaning of sustainability in a southern socio-politico-economic zone and a challenge for the architectural designer. Seyrek is a mirror of global as well as local problems today. It is located in the middle of Gediz Delta, the large agricultural land as well, and on the edge of several specialized industrial districts of the urban sprawl of Izmir. Placing the analysis of the case area in the context of the wider framework of international policy, the thesis proceeds to propose specific design tools for a sustainable housing development project in a crucial typical new residential segment of the semi-rural settlement of Seyrek. vı