Investigating the effects of nodes and landmarks in city planning practice
Kent planlama pratiğinde düğüm ve nirengi noktalarının etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 134315
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
oz Bu tez genel olarak düzenli kentsel mekanların oluşumunda, daha nitelikli ve tanımlı kentlerin yaratılmasında ve yaşam çevrelerinin kalitesinin arttırılmasında aktif rol oynayan 'nirengi noktalarının' analiziyle ilgilenmektedir. Nirengi noktalarının kentte yaşayanlar ve ziyaretçiler için önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, nirengi noktalarının belirlenmesinde rol oynayan fiziksel ve sosyal etkenleri tanımlamayı amaçlamaktadır. İnsanoğlu ve kentler birbiriyle güçlü bağlarla bağlıdır ve iletişim içindedirler. İnsan yaşadığı veya ziyaret ettiği şehirlerden çeşitli izlenimler edinir. Bu izlenimler kent parçalarından toplanan imajlardan oluşmaktadır. Bu imajların ortaya çıkmasında, kentteki görsel öğeler insan algısı üzerinde etkin rol oynar. Görsel öğelerin yanı sıra sosyo- ekonomik ve kültürel etkenler de izlenimlerin oluşmasında etkin diğer faktörlerdir. Burada önemli olan, bütün bu deneyimler sonucunda yaşanılan çevrenin edinilen izlenimlerin insan üzerinde bıraktığı etkidir. Bu çalışma, yaşadığımız kentlerin olumsuz etkilerini, nirengi noktaları gibi bazı kentsel elemanların pozitif etkileriyle birlikte aza indirgenmesini plancının görevlerinden biri olarak görmektedir. Bu açıdan bakıldığında, bu çalışmanın öncelikli amacı tarih içinde nirengi noktalarının kullanımını ve gelişimini incelemek, ikincil amacı nirengi noktalarını tanımlamak ve sınıflandırmak üçüncü amacı da planlama prensiplerini dikkate alarak şehirlerin iyileştirilmesi için kullanımlarını tarih içinde incelemek ve tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with the analysis of landmarks that are active elements in the formation of ordered urban spaces, in helping the creation of more qualified and identified cities and in increasing the quality of the living environment. It stresses why the landmarks are important for a city's inhabitants and its visitors and aims to identify certain physical and social elements, which play role on the constitution of landmarks. Human beings and cities have strong interactions, relations and connections with each other. Man has some impressions and impacts from the city that he lives in or that he visited. These impressions are images that are collected from parts of cities. Visual urban elements play an important role on the formation of the impressions that he has. Social, economical and cultural facts are other active elements that effect human beings just like visual urban elements. The most important thing here is, all these experiments and impressions he has, are influenced from the urban environment and its visual elements. This study sees one of the functions of the planner as; lessening the effects of the unpleasant cities that we live in, with the positive effects of some urban elements like landmarks. Looking from this point of view, the first aim of this study is to examine the development and the usage of landmarks throughout history, the second is to define and classify landmarks and the third is to examine and discuss their use in the cities for the betterment of cities throughout history considering the planning principles. IV