İnce tellerden oluşan yapılardan saçılma analizi için zamana ve frekansa bağlı iki çözücü
Two solvers for the analysis of transient wave scattering from thin wire structures
  1. Tez No: 134328
  2. Yazar: ŞAHİN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV Sınırlı olmayan bir ortamda bulunan yapılardan elektromanyetik.dalga saçılımının geniş bantta analizi günümüzde önem arz etmektedir. Bu amaca yönelik olarak moment metodu gibi nümerik teknikler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezde ince tellerden oluşmuş yapılardan saçılma analizi için iki çözücü geliştirilmiş ve performansları test edilmiştir. Çözücülerin ikisinin de analiz tekniği moment metoduna dayalı olmakla birlikte birisi zaman ve diğeri frekans domeyninde sonuç üretmektedir. Tezin birinci ve ikinci bölümlerinde konu ile ilgili teorik altyapı ve farklı yaklaşımların özetinin ardından tezin hedefinden ve konu başlıklarının organizasyonundan bahsedilmiştir. İki, üç ve dördüncü bölümlerde zamana ve frekansa bağlı iki çözücü geliştirilmiş, beşinci bölümde bu kodların pratik problemlere uygulanabilirlikleri gösterilmiştir. Ayrıca beşinci bölümde geliştirilen iki yazılım performans olarak birbirleri ile karşılaştırılarak birkaç örnek yapıdan elektromanyetik saçılma incelenmiştir. Bahse konu kodlarla geniş bir yelpazedeki saçılma problemlerinin incelenebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Analysis of transient wave scattering involving structures that reside in an unbounded medium to generate broadband data is of paramount importance today. In this thesis, two solvers for the analysis of scattering from structures consisting of thin wires are developed. Although both of the solvers are based on the method of moments technique, one of them runs in frequency domain while the other runs in time domain. In the first and second parts of this thesis, after the summary of theoretical background and different approaches to the problem, purpose and organization of the chapters are introduced. In the second, third and fourth chapters, two solvers based on frequency and time domain are introduced, while in the fifth chapter, practical applicability of these solvers is shown. Also in the fifth chapter, performances of these two solvers are compared and examples of scattering from simple objects are solved. These examples show that the introduced schemes can be applied to a wide range of electromagnetic scattering problems.