Göğüs ağrısı şikayeti ile gelen hastaları takip ederek CK-MB ve troponin-T enzim seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of troponin -T and CK-MB serum levels of patient with chest pain
  1. Tez No: 134341
  2. Yazar: HULUSİ KURUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV OZET İV Bu çalışmada S.S.K Afyon Hastanesinin Acil ve Kardiyoloji Polikliniğine Mart- 2002 ile Şubat 2003 tarihleri arasında Göğüs ağrısı şikayeti ile başvurarak Akut Miyokard Infaktüsü (AMI) tanısı konan ve Kardiyoloji servisine yatan 33 hastanın serum Troponin T ile CK-MB aktiviteleri karşılaştırıldı. Geleneksel olarak AMI'nün teşhisi EKG bulguları ve serum enzim tayinlarine dayanır. AMI'nün erken ve güvenilir teşhisi tedaviye karar vermede önemlidir. Son yıllarda iskeminin başlangıcındaki ilk saatlerde uygulandıklarında Miyokard hasarını azaltmadaki etkinlikleri sebebiyle trombolitik ajanlarının kullanımı artmıştır. Trombolitik tedaviyi pik düzeylerine ulaşmalarının geç olması sebebiyle sadece Kreatinin kinaz (CK) ve izo enzimi olan ck-mb ölçümleri ile karar verilemez. Çünkü trombolitik tedaviden maksimum fayda sağlamak için tedaviye infarktüsten sonraki 4-ile 6 saat içinde başlanması gerekir. Bu nedenle Troponin T ve Troponin I' in AMI'nün daha erken göstergeleri olduğu ileri sürülmüştür. Bu amaçla göğüs ağrısı ile başvuran hastaların ilk göğüs ağrısının başlangıcından itibaren 0, 2, 4, 12 ve 24 saatlerde kan örnekleri alınarak çalışıldı ve 10 sağlıklı kişinin sonuçlarıyla da mukayese edildi. Serum Troponin T düzeylerinin CK- MB aktivitelerininkine göre daha anlamlı bulundu. Serum Troponin T ile yüksek kardiospesifite ve sensitivite gösteren bulgular elde edildi. Bu sonuçlar doğrultusunda AMI'nün tanısında serum Troponin T'nin değerlerinin önemli bir yer taşıdığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 33 patients, who came to Afyon SSK hospital with the Complaint of chest pain between March 2002 and February 2003 and showed the sings of AMI have been searched and their serum Troponin T and CK-MB have compared. Diagnosis of AMI is based on EKG findings Early diagnosis of AMI is important to decide the treatment way. Recently trombolitik factors have increased because of the fact that they are so important to indicate the destruction of miyocard at the inception of ischemia. Due to the fact that they reach the pic level late, it is not decided just by considering the measurement of Kreatinin kinaz and isoenzym. In order to get the best result, treatment should be started just after 4-6 hours of infarctions. With this purpose, patients blood samples were examined after the first chest pain started 0-2-4-12 and 24 hours. The results are compared with the ten healthy people. Serum Troponin T and high cardiospesifite and sensivity findings have found by taking into considiretion these results, it is understood that in determination of AMI serum Troponin T is very important finding.