Çevre kirliliğinin önlenmesi ve daha temiz teknolojiler ile atık yönetimi üzerine bir araştırma
A Research about environmental pollution prevention and cleaner production techniques with waste management
- Tez No: 134355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET 2000'li yıllara girerken, taraf olunan uluslararası sözleşmelerden doğan yaptırımlar, küreselleşen pazar ilişkileri ve uluslararası ticarette karşılaşılan tarife dışı teknik engellerin yanısıra, çevre ile ilgili yaptırımlar da fazlalaşmıştır. Başta Avrupa Birliği olmak üzere birçok ülke yasalarında ve standartlarında“kirleten öder”prensibi yerine“kirlilik önleme teknolojilerini kullanımın teşvik edilmesi”prensibini benimsemiştir. Bu nedenle bu ülkelere yapılan ihracatlarda da haksız rekabeti ortadan kaldırmak için bazı standartlar belirleyerek (Eko Tex 100, CE vb.), firmaların buna uymasını istemişlerdir. Avrupa Birliğine uyum çalışmaları çerçevesinde Türkiye'ninde Avrupa Birliği üyelerinin uyguladıkları yasa ve standartları sadece ihracat sırasında değil iç piyasaya yapılan satışlarda da sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle sanayicilerin çevresel yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için yeni yaklaşımlara ihtiyaçları vardır. Bu çalışmanın ilk bölümünde çevre dostu teknolojiler hakkında genel bilgi verildikten sonra, kirlilik kontrolü ile kirlilik önleme karşılaştırması yapılmış, kirlilik önlemenin sağlayacağı yararlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise atık azaltımı ile ilgili Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar hakkında, üçüncü bölümde ise Türkiye sanayisinin çevresel profili, seçilen tekstil sektörü hakkında, bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise bir tekstil fabrikasında yapılan pilot çalışmaya yer verilmiştir. Fabrikanın şu andaki durumu, yapılan çalışmalar incelenmiş, tüm proseslerindeki girdiler ve çıktılar hesaplanmıştır. Yapılan bu çalışma sonucu hangi proseslerde iyileştirme yapılırsa enerji, su, hammaddede azaltımı olabileceği belirlenmiş ve bu kapsamda belirlenen kirlilik önleme seçenekleri uygulanmıştır. Ayrıca pilot çalışma sonucu uygulanmaya karar verilen kirlilik önleme seçenekleri ile ilgili teknik, ekonomik ve çevresel değerlendirme yapılmış, kirlilik önleme seçenekleri ile şu andaki durum karşılaştırılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise yine bir tekstil fabrikası ele alınarak, yeni kurulacak bir fabrikada kirlilik önleme teknolojileri dikkate alınarak yapılacak planlamaya yer verilmiştir. Bu planlama, fabrika yerinin seçimi, makina ve ekipman seçimi, yerleşimi, alt yapı, arıtma tesisi bilgileri verilmiştir. Başlangıçta kirlilik önleme teknolojileri ele alınmadan kurulan bir tesisin yatırım maliyetlerinin daha az olmasına rağmen, işletme maliyetinin, çevresel maliyet nedeniyle daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aside from the globalization of the marketing relationships, sanctions arising with international agreements and non-tariff barriers in international marketing, sanctions about environment have also been increased at 2000's. Many countries, mainly the EU members, have changed their regulations and standards, leaving the“polluter pays”principle, they adjusted“encouraging of the usage of cleaner production”principles. That's why, these countries has established the standards like Eko tex 100, CE, ISO 14001 for blocking unfair competition and required the exporting firms to be suited in these standards. In the framework of working about EU adaptation period, Turkey should change its regulations according to EU regulations, and apply these standards in the internal market. Therefore firms need a new approach for fulfilling environmental sanctions. In the first part of this work, general information about environmental friendly technologies are identified and compared with 'end of pipe' technologies. After that in the second part, previous studies and administrative and sector based information is summarized. Information about environmental profile of Turkey's Industry and information on the selected 'Textile Industry' is given in the third part. Also a pilot study for the implementation of cleaner production principles at the textile industry was made and data is given at fourth part. Present situation of the factory and all studies was examined and the inputs and outputs of all processes are calculated. In the result of this study, the processes that should be improved to decrease the required energy, water and input materials was identified and cleaner production options were provided. Environmental, technical and economic evaluation of the cleaner production options that were selected for application was made, and these were compared with the current situation. How to establish a factory with the framework of cleaner production principles was discussed at the fifth part. In this fourth part the criteria's for the selection of the factory emplacement equipment selection, infrastructure, and the treatment plant are given. It is shown that although establishing a new plant without considering the clean production technologies is cheaper at first it comes to be more expensive in operation because of the environmental costs.