Kompakt lazer ile mesafe ölçümü
Compact laser range finder
  1. Tez No: 134354
  2. Yazar: CEMİL HEPGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANATOLİİ SİMİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bu çalışma özellikle askeri alanda kullanılan uzun mesafe ölçümünün kompakt bir lazerle yapılabilmesi için sistem tekniğinin ve donanımının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Tez içinde kısaca lazerin tarihi, çalışma yapısı ve özellikle askeri alan başta olmak üzere uygulama alanları anlatılmıştır. Lazerle mesafe bulmada uygulanan tekniklerden bahsedilmiş, bu konuda yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Bunlardan elde edilen sonuçlarla uzun mesafe ölçmede kompakt bir lazer için hangi tekniğin uygulanması gerektiği ve sistemin donanım özelliklerinin ne olması gerektiği anlatılmıştır. Bu sistem için basit bir zaman ölçme ve değer gösterme devresi tasarlanmıştır. Bu devre simülasyonu için Elektronik Workbench 5.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study explains that how must hardware and technique of system of compact laser be for finding long range with it used especially in soldier applications. In thesis, history, working and application areas of lasers are described. Some techniques in the laser range finder are mentioned, studyings have done at this subject are inspected. With results were founded from those, which technique must be used and what must futures of system of hardware be are explained for compact laser at long range finding. A simple time measuring and display circuit is designed for this system. Electronic Workbench 5.0 is used for similation of this circuit.