Katı atıktan gümüşün ultrases destekli tiyoüre liçing metodu ile geri kazanımı
Recovery of silver from solid waste with thioure liçing method supported by ultrasound
  1. Tez No: 134374
  2. Yazar: MAHİR İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM M. ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV ÖZET Altın ve gümüş gibi değerli metallerin liçinginde kullanılan tiyoüre prosesi klasik siyanür prosesine göre bir çok avantaja sahiptir. Ayrıca son yıllarda liçing çalışmalarında ultrases kullanımı giderek artmaktadır. Bu çalışmada siyanür ile liçing yapan Kütahya 100. yıl Gümüş işletmesinin katı angındaki gümüşün liçingi için söz konusu iki teknik birleştirilmiştir. Çalışmada ilk hedef bu metodun teknik performansının değerlendirmesidir. Maksimum verimi sağlamak için belirlenen sekiz farklı değişken üzerinden faktöriyel deney tasarımı ve en dik çıkış metodu uygulanmıştır. Sonuç olarak laboratuvar ölçeğinde yapılan deneyler, metodun uygulanabilir olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thiourea leaching of precious metals such as gold and silver from ores has several advantages when compared with conventional cyanidation process. In recent years, the use of ultrasound in leaching processes is becoming increasingly popular in hydrometallurgy. This study deals with combining these two techniques for silver leaching from solid waste of a cyanidation leach plant located in Kütahya, Turkey. The primary aim of this research is to assess the technical performance of the method. To achieve maximum leaching yield, eight process variables have been selected to estimate optimum process conditions by means of statistical factorial design and steepest ascent techniques. Laboratory scale experiments showed that complete leaching of silver may be achieved by this process.