Otomotiv silikon gauge basınç algılayıcısının araştırılması ve geliştirilmesi
Elaboration and investigation of the automotive silicon pressure sensor
  1. Tez No: 134379
  2. Yazar: ALPER TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ A. ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ıw ÖZET Elektronik sanayi tasarım ürünleri ve üretim yöntemleri son yıllarda büyük gelişim göstermiştir. Elektronik sanayi mikrometre boyutlarında kompleks cihazlar üretebilmek için elektronik ve mekaniğin bir kombinasyonu olan Mikroelektro- mekanik sistem (MEMS) teknolojisini meydana getirmiştir. Bu tezde, elektronik sanayisindeki gelişimin ürünü olan otomotiv silikon gauge basınç algılayıcısının sıcaklık kompanzasyonu Microchip PIC18F452 microdenetleyicisi ile 25 °C de gerçekleştirilmiş ve bu işlemler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, electronic industry desing products and manufacturing processes have shown significant progress. Electronic industry has produced Microelectro- mechanicalsystems (MEMS) technology, a combination of electronics and mechanics, to manufacture complex devices with dimensions in the scale of micrometers. In this Ihesis, as a result of progress in electronic industry, automotive temperature compensation of silicon gauge pressure sensor was developed with Microchip PIC18F452 microcontroller at 25 °C and the process was explained.