Hekzaklorisiklotrifosfazatrienden polidiklorofosfazen ve türevlerinin eldesi
Preparation of hexachlorocyclotriphosphazatriene derivatives with polydichlorophosphazene
  1. Tez No: 134380
  2. Yazar: ALPER CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
s? /*% rv OZET Bu çalışmada, ilk olarak hekzaklorosiklotrifosfazatrien(trimer)'in polimerizasyonu ile polidiklorofosfazen bileşiği sentezlenerek, daha sonra bu polimer ile 2,2'-dihidroksibifenil ve 3-amino 1-propanol bileşiklerinin reaksiyonları sonucunda polidiklorofosfazen polimerinin türevleri elde edildi. Elde edilen ürünlerin yapılan aydınlatıldı. Trimer 250°C sabit sıcaklıkta ve vakumda polimerleştirildi. Polimer ürün olan polidiklorofosfazen ile 2,2' dihidroksibifenil bileşiğinin reaksiyonunda, polidiklorofosfazenin fosforu üzerindeki klor atomlarının HC1 şeklinde ayrılması ile P-0 bağlan oluşmuştur. Aynı yöntemle ilk defa bu tez kapsamında yapılan çalışmada, 3-amino 1-propanol bileşiği polidiklorofosfazene bağlanmıştır. Bu çalışmada hazırlanan bileşiklerin yapılan; FT-IR, GPC, TGA, DTA, DSC yöntemleri ile yapılan incelemelerden elde edilen bilgilerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, at first, hexacholorocyclotriphosphazatrien was polimerizi polydicholorophosphazene. After that, 2,2'-dihydroxsibiphenyl and 3-amino 1- propanol ligands were react with polydicholorophosphazene. And so two different derivatives of polydicholorophosphazene were synthesed. Ail the productes were analysed and identificated. Hexacholorocyclotriphosphazatrien was polymerized under vacuum and 250°C constant temperature. The result of reaction between the main product polydicholorophosphazene and 2,2'dihydroxibiphenyl, chlor atoms where binding to phosphore atoms in polydicholorophosphazene have left as HC1. With same way, 3- amino 1-propanol was binded to polydicholorophosphazene. Last reaction was achived at first in this thesis. The synthesed polymeric structures were characterized by FTIR, GPC, DSC, DTA, TGA analyzes.