Kırmızı et ve kırmızı et ürünlerinde Escherichia coli 0157 izolasyonu
Isolation of escherichia coli O157 in meat and meat products
  1. Tez No: 134385
  2. Yazar: YASEMİN MERT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ İ. SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışma Gebze'de satılan çiğ et, kıyma, köfte ve döner de Escherichia colj 0157 varlığını tespit etmek için planlandı. Bu çalışmada farklı marketlerden toplanan 35 adet kıyma, 19 adet et, 19 adet köfte ve 7 adet döner örneği olmak üzere toplam 80 örnek E.coli 0 157 bakımından incelendi. 35 adet kıyma örneğinden 6 tanesinden ( %7.5 ) Ecoli Ol 57 izole edildi. Örnekler ön zenginleştirme, immunomanyetik separasyon (IMS) ve selektif besiyerlerine ekilerek izolasyon çalışmaları yapıldı. Selektif besiyeri olarak çefbrime- tellürit sorbitol MacConkey agar (CT-SMAC) ve E. coli 0157 İD seçici besiyeri kullanıldı. Hamburger, çiğ et ürünleri, pastörize edilmemiş elma suyu, çiğ süt, klorlanmamış su ve sebzeler bu organizmanın bulunabileceği kaynaklar olarak tanımlanır. Et ürünlerindeki Ecoli 0157 varlığı insanlarda oluşturduğu ciddi sağlık sorunlarından dolayı önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to investigate the presence of Escherichia coli 0 157 in raw meat, minced beef, meat balls and döner sold in Gebze. In this study, 80 samples consisting 35 minced beef, 19 meat, 19 meat balls and 7 döner samples which were collected from the various markets were analyzed for the presence of E.coli 0157. E.coli 0157 were isolated from six ( 7.5% ) of 35 minced beef samples. The samples were analysed using preenrichment broth, immunomagnetic separation and selective media for isolation studies. Cefixime- tellurit sorbitol MacConkey agar (CT-SMAC) and E coli 0157 ID Medium were used as selective media. Hamburgers, raw meat products, unpasteurized apple juice, raw milk, unchlorized water and vegetables are recognized as sources of this organism. The presence of E.coli 0157 in meat products is important since it causes serious healt problems in people.