Yüzeyleri empedans özelliği gösteren sonlandırılmış paralel plakalı dalga kılavuzundan elektromagnetik dalgaların saçılımı
Diffraction by a terminated semi-infinite parallel plate waveguide with two-layer material loading and impedance boundaries
- Tez No: 134400
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİNUR BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
TV ÖZET Bu çalışmada; Wiener-Hopf tekniğini kullanarak, empedans sınırlı, iki tabakalı, malzeme dolgulu, sonlandırılmış yarı-sonsuz paralel plaka dalga kılavuzunda düzlem dalganın kırınımı; E polarizasyonu için derinlemesine analiz edilmiştir. Saçılan alan için Fourier dönüşümü kullanılması ve dönüşüm tabanında sınır şartlarının tatbiki ile problem, faktorizasyon ve dekompozisyon prosedürü yoluyla çözülen simültane Wiener-Hopf denklemleri şeklinde formüle edilmiştir. Saçılan alan, ters fourier dönüşümünü alarak ve semer noktası metodu uygulanarak değerlendirilmiştir. Radar kesit alanı (RKA)'nın sayısal örnekleri; değişik fiziki parametreler ve geri saçılma karakteristikleri, açık uçlu kavite için göz önüne alınan geometri ve detaylı çözümler için gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The plane wave diffraction by a terminated semi infinite parallel-plate waveguide with two-layer material loading and impedance boundaries is rigorously analyzed for E polarization using the Wiener-Hopf technique. Introducing the Fourier transform for the scattered field and applying boundary conditions in the transform domain, the problem is formulated in terms of the simultaneous Wiener- Hopf equations, which are solved via the factorization and decomposition procedure. The scattered field is evaluated by taking the inverse Fourier transform and applaying the saddle point method. Represantative numerical examples of the radar cross section (RCS) are given for various physical parameters and backscattering characteristics are discussed in detail. /