Empedans yüklü paralel levhalı dalga kılavuzundan düzlemsel dalgaların kırınımı
The Diffraction of electromagnetic plane waves from impedance loaded parallel plate waveguide
  1. Tez No: 121267
  2. Yazar: SEBAHATTİN EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİNUR BÜYÜKAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sonsuz geniş bir empedans düzlemi ve buna paralel olarak yerleştirilmiş ve alt ve üst yüzeyleri farklı empedans özelliği gösteren bir yarım düzlemden oluşmuş paralel levhalı dalga kılavuzundan elektrik polarizasyonda düzlemsel dalgaların kırınımı Wiener- Hopf tekniği kullanılarak incelenmiştir. Bu kırınım problemi Fourier dönüşümleri kullanılarak ikinci tip bir modifıye Wiener Hopf problemine indirgenerek sayısal yöntemlerle yaklaşık olarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1 In this work, the diffraction of Ejplane waves by a parallel plate wave guide formed by an infinite impedance plane and a parallel half plane with different face impedances is investigated by using the Wiener-Hopf technique. The diffraction problem is formulated into a modified Wiener-Hopf equation of second kind by using Fourier transform technique and then solved approximately through numerical procedures. /