Elektromagnetik dalgaların yüzeyleri empedans özelliği gösteren bir tarafı açık dalga kılavuzundan saçılması
Diffraction of electromagnetics waves by an open ended waveguide cavity with empedance walls
- Tez No: 84969
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bir tarafı açık yüzeyleri empedans özelliği gösteren dalga kılavuzundan elektro magnetik dalgaların difraksiyon probleminin asimptotik yüksek frekans çözümü Wiener-Hopf tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bu konu mühendislik uygulamaları ve matematiksel açıdan difraksiyon teorisi için önemli bir başlıktır. Şimdiye kadar, bir tarafı açık dalga kılavuzu geometrilerinden saçılma problemleri, birçok analitik ve sayısal çözüm metodu kullanılarak ele alınmıştır. Bu çalışmaların tümünde kılavuzun yüzeyleri mükemmel iletken olarak kabul edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ise kılavuzun boyutlarının belli şartları sağlaması durumunda geçerli olmaktadır. Bu çalışmanın esas amacı, kılavuz yüzeylerinin empedans türünden sınır şartlarını sağlaması durumunda, daha genel bir analiz yapmaktır. Görüntü tekniği kullanılarak, esas problem daha basit iki probleme indirgenmektedir. Dalga kılavuzunun iç bölgesinde toplam alanın modlar cinsinden bir seri gösterilimi ile ifade edilmesi diğer bölgelerde ise Fourier dönüşümünün kullanılması ile her bir uyarma için üçüncü tür modifiye Wiener-Hopf denklemleri elde edilir. Bu denklemlerin çözümü ise sonsuz boyutlu bir cebirsel denklem sistemini sağlayan sonsuz sayıda sabit içerir. Kılavuzun değişik boyutlarının ve değişik yüzey empedanslarının saçılma karakteristikleri üzerindeki etkilerini gösteren sayısal sonuçlar elde edilmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An asymptotic high frequency solution is presented for the problem of electromagnetic wave diffraction by an open-ended parallel plate waveguide cavity where the walls of the cavity are impedance boundaries, using the Wiener- Hopf techniques. This is an important topic in diffraction theory from both theoretical and engineering point of views. Some of the cavity diffraction problems have been analysed thus far using a variety of different analytical and numerical methods. In all these investigations the walls of the cavity are assumed to be perfectly conducting and in order to get high accurate solution, some conditions on the size of the cavity must be satisfied. The main objective of this work is to extend the analysis to the more general case where the walls forming the waveguide cavity are impedance boundaries. By using the 'image bisection principle' the original problem is converted into two simpler problems. By expanding the total field in the waveguide region into a series of normal modes and using the Fourier transform techniques elsewhere, one obtains a modified Wiener-Hopf equations (MWHE) of the third kind for each excitations. The solution of these MWHE contains a set of infinite number of constants satisfying an infinite system of linear algebraic equations. Representative numerical examples, illustrating the effects of the different cavity sizes and surface impedances on the scattering characteristics of the cavity have been presented. Vlll