Çukurova koşullarında doğal olarak çiftleştirilen farklı genotipli ana arılar (Apis mellifera L. ) ile oluşturulan kolonilerin Tokat ili ve çevresindeki performanslarının belirlenmesi
Determination of colony performance of honey bees (Apis mellifera L. ) genotypes, formed from different quinbees mated under Çukurova conditions, in Tokat province
- Tez No: 134426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET ÇUKUROVA KOŞULLARINDA DOĞAL OLARAK ÇİFTLEŞTİRİLEN FARKLI GENOTİPLİ ANA ARILAR (Apis melüfera L.) İLE OLUŞTURULAN KOLONİLERİN TOKAT İLİ VE ÇEVRESİNDEKİ PERFORMANSLARININ BELİRLENMESİ Servet ARSLAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Doktora Tezi 2003,79 sayfa Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ahmet GÜLER Jüri :Prof.Dr.Mustafa Kemal ÖZSOY Jüri :Prof.Dr.Çetin FIRATLI - Jüri : Prof.Dr.Osman KAFTANOĞLU Jüri : Yrd.Doç.Dr.Ahmet GÜLER Jüri :Yrd.Doç.Dr.Zafer ULUTAŞ Muğla, Karniyol, Kafkas-TKV, İtalyan, Kafkas-Camili ve Tokat ansı genotiplerinin, 2001-2002 tarihleri arasında Tokat ve çevresinde gezginci arıcılık şartlarında performansları karşılaştırılmıştır. Deneme süresi boyunca Tokat, Muğla, Karniyol, Kafkas-TKV, İtalyan ve Kafkas- Camili genotip gruplarında 1. yıl yaşama oranlan sırasıyla % 100.00, 100.00, 100.00, 93.33, 93.33 ve 93.33; 2.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT:“DETERMINATION OF COLONY PERFORMANCE OF HONEY BEES GENOTYPES,FORMED FROM DIFFERENT QUTNBEES MATED UNDER ÇUKUROVA CONDİTİONSJN TOKAT PROVINCE”. Servet ARSLAN Gaziosmanpaşa University Graduate School Natural and Applied Scievce Department of Animal Science Ph.D. Thesis 2003,79 pages Supervisor: Asst.Prof.Dr. Ahmet GÜLER Jüri :Prof.Dr.Mustafa Kemal ÖZSOY Jüri :Prof.Dr.Çetin FIRATLI Jüri :Prof.Dr.Osman KAFTANO?LU Jüri :Yrd.Doç.Dr.Ahmet GÜLER Jüri :Yrd.Doç.Dr.ZaferULUTAŞ The purpose of this study was to investigate the performances of some Honeybee (Apis mellifera L.) Genotypes (Tokat, Muğla, Carniolan, Caucasican-Camili, Caucasican- TKV and Italian) under migratory bee keeping conditions in 2001 and 2002.