Çukurova bölgesinde doğal olarak bulunan faydalı bitkiler ve kültür olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 58104
  2. Yazar: EMİNE ESİN BOZDOĞANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
-231- ÖZET Bu çalışmada, Çukurova florasında doğal olarak bulunan tıbbi ve çeşitli amaçlarla kullanılan bitkilerin taranması yapılarak, bunların; bileşimleri, etkili maddeleri, kullanımları, latince ve türkçe adları hakkında bilgi verilmiş, aktarlarda satılan bitkilerin listesi hazırlanmıştır. Ayrıca, bu bitkilerin, Çukurova koşullarında yetiştirilme olanakları incelenmiştir. Bölgede yapılan inceleme gezileri ve literatür çalışmaları sonucunda Çukurova bölgesinde doğal olarak bulunan tıbbi ve çeşitli amaçla kullanılan; 224 cins ve 1012 tür bitkinin bulunduğu saptanmıştır, 224 bitkiden ilaç olarak yararlanılmakta, bunun yanında 26 'sı boya, 16' sı insektisit, 43' ü yemek (bunun 12 'si baharat) olarak, 8' i hayvan hastalıklarında, 32 'sinin uçucu ve sabit yağından, 14 ' ünün reçine ve zamkından yararlanılmaktadır. Aktarlarda kuru ya da taze herba, çiçek ve yağı çıkarılmış halde 209 sayıda bitki türü satılmaktadır, özellikle Allium (14 tür), Allranna (9 tür), Anthemls (15 tür), Cedrus (8 tür), Cephalarla (7 tür), Colchlcum (7 tür), Convolvus (11 tür), Cyperus (6 tür), Dlanthus (13 tür), Hellchyjrysum (12 tür), Inula (9 tür), iris (9 tür), Isa t İs (10 tür), Juncus (13 tür), Lathyrus (23 tür), Lollum (5 tür), Medlcago (19 tür), Nlgella (5 tür), Ophyrys (37 tür), Orobanche (16 tür), Papaver (12 tür), Phlomls (7 tür), Plantago (10 tür), Ouejrcus (6 tür), Ranunculus (23 tür), Posa (5 tür), PuJbus (8 tür), Pumex (6 tür) Teucrlum (8 tür). Thymus (10 tür), Veronica (23 tür), Vlcla (22 tür) cinslerinde önemli sayıda türlerin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; AlJranna tine torla-232- ( Havacıva o tu ), Atropa belladona (Güzel avrat o tu) Brasslca napus ve Bjrasslca campestrls L. (Kolza), Cartbaramus tlnctorlus (Aspir), Ceırotonla slllgua (Keçi boynuzu. Harnup), Colcblum automnale L. (Çiğdem), Corlandrum sativum (Kişniş), Datura sp.. Digitalis sp. (Yüksükotu), Eucalyptus globulus Labill L. (Okaliptüs), Foenlculm vulgajre Mili. (Rezene), Glycrırblza glabra L. (Meyan kökü), Juglans jregla L. (Ceviz), Laurus nobllls L. (Defne), Lavandula officinalis (Lavanta), Malva sllvestrls (Ebegümeci), Matricaria cbamomllla (Papatya), Mentba piperita (Nane), Melissa officinalis L. (Oğulotu), Nlgella damascena (Çörekotu), Oclmum baslllcum (Reyhan), Plmplnella ani sum (Anason), Pujrunus mabalep L. (Mahlep), Pyretbrum cineraria folium (Pireotu), Posa can İn a (Kuşburnu), Posmarlnus officinalis (Biberiye), Salvia officinalis (Adaçayı), Tbymus vulgaris (Kekik), Urtlca di olca L. (Isırgan), bu bitkilerden Çukurova koşullarında iyi kalitede drog alındığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-233- SUMMARY In this study carried out around Çukurova region, The plants of research have been using as a medicinal plant at traditional and medicines scientific, food, dye and etc. Some knowledges of their chemical contents, effects and using and others names were given in this research. A total of 224 species belonging to 1012 genus from the this study have been determined during survey, herbalists and references. The distiribution of these species according to have over five species is as follows ;_ Allium (14), AlJkanna (9), An th emi s (15), Cedrus (8), Cephalaria (7), Colchicum (7), Convolvus (11), Cyperus (6), Dianthus (13), ffelicbyrysum (12), Inula (9), Iris (9), Isa t is (10), Juncus (13), La thyrus (23), Lolium ( 5 ), Medicago ( 19 ), Nigel la ( 5 ), Opbyrys ( 37 ), Orobanche ( 16 ), Papa ver ( 12 ), Pblomis ( 7 ), Plantago ( 10 ), Ouercus ( 6 ), Ranunculus ( 23 ), Rosa (5), Pubus (8), Pumex (6) Teucrium (8), Thymus (10), Veronica (23), Vicia (22). All of 224 genus have been used as medicinal plants, however, they have also used as dye plants (26 species), food (4 3 species), cosmetic and parfüme (32 species), insektisid (13 species), spices (12 species), gums (14 species). We have been determined that 209 medicinal plants are sold by herbalists in Adana. Brassica napus ve Brassica campestris L., Carthamus tinctorius, Cer o t on i a siliqua, Colcbium automnale L., Coriandrum sativum, Datura sp., Digitalis sp.. Eucalyptus globulus Labill L., Foeniculm vulgar e Mill,, Glycrrhiza glabra L.,-234- Juglans regia L., Laurus nobilis L., Lavandula officinalis, Malva silvestris, Matricaria chamomilla, Mentha piperita, Melissa officinalis L., Nigella damascena, Ocimum basilicum, Pimpinella anisum, Purunus mahal ep L., Pyre thrum cineraria folium. Posa canina, Posmarinus officinalis. Salvia officinalis. Thymus vulgaris, Urtica dioica L. All these plants can be grown in Çukurova conditions. Some researchs shown that they have high quality under Çukurova conditions.