Çukurova koşullarında lizimetre, eddy kovaryans ve su bütçesi yöntemleri ile belirlenen buğday bitki su tüketimlerinin karşılaştırılması
Comparison of wheat evapotransprations measured by lysimeter, eddy covariance and water budget methods in cukurova region
  1. Tez No: 572915
  2. Yazar: AYŞE MİNE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma 2014-2015 yılları arasında buğday yetiştirme mevsiminde Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada doğal yağış koşullarında yetiştirilen buğday bitkisinin su tüketimi Lizimetre, Eddy Kovaryans ve su bütçesi yöntemleri kullanılarak ölçülmüştür. Doğal yağış koşullarında yetişen buğdayın mevsimlik su tüketimleri lizimetre yöntemiyle 368 mm, Eddy Kovaryans yöntemiyle 312 mm ve su bütçesi yöntemiyle 335 mm olarak belirlenmiştir. Çalışmada dane verimi 451 kg/da, kuru madde miktarı 2229 kg/da ve hasat indeksi (HI) değeri 0.20 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada kuru madde miktarları ile lizimetre ve Eddy Kovaryans yığışımlı su tüketimleri arasında R=0.99 olan doğrusal ilişkiler elde edilmiştir. Lizimetre ve Eddy Kovaryans yöntemlerine göre ölçülen bitki su tüketim değerleri arasında istatistiksel olarak %99 güvenle yakın korelasyon elde edilmiştir (R=0.99).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the research and application area of Department of Agricultural Structures and Irrigation, Faculty of Agriculture, University of Çukurova in 2014 and 2015 wheat growing season. The actual evapotranspiration of rainfed wheat was measured by using Lysimeter, Eddy Covariance and water budget methods. Seasonal evapotranspirations of wheat grown under natural rainfall conditions were measured as 368 mm by lysimeter method, 312 mm by Eddy Covariance method and 335 mm by using water budget method. In this study the value of grain yield was determined as 451 kg/da and the amount of dry matter was determined as 2229 kg/da. Harvest index (HI) was calculated as a value of 0.20. The linear relationships were obtained between cumulative evapotranspiration values of Eddy Covariance and Lysimeter with dry matter as regration coefficient R= 0.96. Close relations were obtained between evapotranspiration values measured by lysimeter and Eddy Covariance methods with 99% confidence (R=0.99).