Ekim makinelerinde toprak nemine duyarlı otomatik derinlik ayar düzeni
Automatic depth adjustment mechanism of a seed planter based on soil moisture
  1. Tez No: 134445
  2. Yazar: AHMET ERSİN ALTINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AYKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET EKİMMAKİNALARINDA TOPRAK NEMİNE DUYARLI OTOMATİK DERİNLİK AYAR DÜZENİ ALTTNEL, Ahmet Ersin Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Erdem AYKAS Eylül 2003, 52 Sayfa Bu araştırmada; toprak mineral maddelerinin ve toprak neminin, elektrik iletkenliğine etkisinin olup olmadığı ve tohumların toprakta istenilen nem düzeyindeki derinliğe otomatik derinlik ayar düzenine sahip gömücü ayakla bırakılıp bırakılamayacağı incelenmiştir. Tohumların en iyi şekilde çimlenebilmelerini sağlamak amacıyla tohumların, topraktan en uygun nemi alabilecekleri optimum derinliğe bırakılması gereklidir. Optimum derinlik; tohum özelliklerine bağlı olduğu gibi, toprağın bünyesine, mineral madde içeriklerine ve neminede bağlıdır. Toprak özelliklerinin bilinmesi için toprak bünye analizinin yapılması ve mineral madde içerilerinin bilinmesi gerekir. Ayarlar bu sonuçlara göre yapılmalıdır. Toprak nemi ile toprağın en önemli özelliklerinden biri olan elektriksel iletkenlik özelliği arasında bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişkiden yararlanılarak ekim makinaları için neme duyarlı otomatik derinlik ayar düzeni prototipi geliştirilmiştir. Tohumun uygun nemi alabileceği en az derinliğe istenilen şekilde yerleştirilmesi çıkışı bir ölçüde garanti eder.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT AUTOMATIC DEPTH ADJUSTMENT MECHANISM OF A SEED PLANTER BASED ON SOIL MOISTURE ALTINEL, Ahmet Ersin MSc in Agriculture Machine Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erdem AYKAS September 2003, 52 Pages In this research, whether there is effect to electrical conductivity of soil mineral matters and soil moisture and to leave seeds in soil to depths that is moisture level is wanted in soil by furrow opener - it has automatic depth adjustment mechanism - has been studied. In order to provide that seeds ably germinate; the seeds, they are necessary to be leave to appropriate depth which will be able to get the most suitable moisture of soil. That optimum depth depends on structure, mineral matter contents and moisture of soil and features of seed. To know soil features, it is necessary that soil structure analysis should be analyzed, mineral matter contents should be known. The adjustments should be done according to these conclusions. There was a relation between soil moisture and electrical conductivity feature which is one of the most important features. By making use of this relation, automatic depth adjustment mechanism prototype based on moisture has been developed. That should be leave - in shape that is wanted - to depth which will be able to get guarantees the sprouting of seed in one way.