Synthesis of some anticorrosive pigments and investigations of their structures
Bazı antikorozit pigmentlerin elde edilmesi ve yapısal özelliklerine bağlı etkinliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 134472
  2. Yazar: ŞAFAK YAVUZGÖÇMEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL NİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET BAZI ANTİKOROZİT PİGMENTLERİN ELDE EDİLMESİ VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNE BAĞLI ETKİNLİĞİNİN İNCELENMESİ (Çelik) YAVUZGÖÇMEN, Şafak Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Gürel NİŞLİ Haziran 2003, inorganik yapılı antikorozif pigmentlerden çinko, molibden ve fosfat içeren karışımlar, [ Zn3(PÛ4)2, M0O3 ve Z11M0O4 ] değişik oranlarda hazırlanarak, 700 derece ve 800 derecede değişik sürelerde fırında tutularak elde edilen karışımların yapılan İR, XRD, EDX, EMP ve SEM ile incelenmiş ayrıca Atomik Soğurma ve Spektrofotometre ile analizleri yapılmıştır. Genelde P/Mo oranı 1/2.5, 1/6 ve 1/12 lik olan oranlarda yeni bir yapının varlığı kanıtlanmıştır. Anahtar Sözcükler : korozyon, antikorozif pigmentler, çinko molibdat, çinko fosfat, çinko molibofosfat, molibden trioksit
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT SYNTHESIS OF SOME ANTICORROSIVE PIGMENTS AND INVESTIGATIONS OF THEIR STRUCTURES (Çelik) YAVUZGÖÇMEN, Şafak Master Thesis in Chemistry Supervisor: Prof.Dr.Gürel NÎŞLİ June 2003, Generally zinc molibdophosphates were prepared by the solid state reaction of Zn3(P04)2 + M0O3 or Z1İM0O4. These pigments have been thermally treated (at 700°C and 800°C for maximum three days in an oven.) The compound prepared at 800°C have been investigated by XRD, IR, SEM, EDX, EMP, AAS, Polarizing Microscope,and,Spectrophotometry. The new structural designs were obtained for the P/Mo ratios of 1/2.5, 1/6 and 1/12. KeyWords : corrossion, anticorrosive pigments, zinc molybdate, zinc phosphate, zinc molybdophosphate, molibdenim 4r?m'k^L. sr