Katı kültür fermentasyonu ile ksilanaz enzim üretiminin optimum koşullarının belirlenmesi
Determination of optimum conditions for xylanase production in solid state fermentation
- Tez No: 134668
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET KAH KÜLTÜR FERMANTASYONU ÎLE KSÎLANAZ ENZİM ÜRETİMİNİN OPTİMUM KOŞULLARININ BELİRLENMESİ SARGIN, Sayıt Doktora Tezi, Biyoteknoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet KOCATAŞ Temmuz 2003, 101 sayfa Bu çalışmada, katı kültür fermantasyon yöntemi ile ksilanaz enzimi üretiminde optimum koşullar belirlenmiştir. Trichoderma longibrachiatum fungus kültürü ile yapılan ve çeşitli tarımsal ürünlerin (buğday kepeği, mısır koçanı, pirinç kepeği, ayçiçek küspesi, pamuk küspesi, malt çimi) substrat olarak kullanıldığı üretimlerde, pH, başlangıç nem oram ve sıcaklığın ksilanaz aktivitesine etkisi belirlenmiştir. Optiumum koşullarda, (malt kökçüğü-buğday kepeği karışımı 3:1, pH 6.50, başlangıç nem oram % 60 ve 28 °C) maksimum enzim aktivitesi 6658 IU/g kuru substrat olarak elde edilmiştir. Bunun yanısıra ksilanaz enziminin 50-55 °C sıcaklık ve pH 5.0-5.50 aralığında optimum aktivite gösterdiği saptanmıştır. Çeşitli ekstraksiyon yöntemlerinin ksilanaz enzim verimine etkisi incelenmiş 30 dakikalık temas süresinin ekstraksiyon için yeterli olduğu belirlenmiştir. 15 1 hacimli biyoreaktörde yapılan üretimlerde ise maksimum ksilanaz aktivitesi 0.5 cm substrat kalınlığında ve 3.33 1/dak/kg substrat havalandırma hızında 3467 IU/g kuru substrat olarak elde edilmiştir. Anahtar sözcükler : ksilanaz, malt çimi, buğday kepeği, hemiselülaz, katı kültür fermantasyonu, Trichoderma longibrachiatum.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DETERMINATION OF OPTIMUM CONDITIONS FOR XYLANASE PRODUCTION IN SOLD) STATE FERMANTATION SARGIN, Sayıt Ph.D in Biotechnology Supervision Prof. Dr. Ahmet KOCATAŞ July, 2003, 101 pages In this study, optimum conditions for the production of xylanase in solid state fermentation has been determined. Various substrates (wheat bran, corn cobs, rice bran, sunflower seed cake, cotton seed cake, malt sprouts) were used for the production of xylanase from the fungus Trichoderma longibrachiatum. The effect of initial pH, initial moisture content and production temperature was determined. Under optimized conditions (malt sprouts and wheat bran mixture (3:1), pH 6.50, 60 % of initial moisture content and at 28 °C) maximum enzyme yield 6658 IU/g dry substrate was obtained. The optimum temperature range 50-55 °C and pH range 5.0-5.50 were found to be optimum for xylanase assay. The effect of different extraction methods was also studied. 30 minutes of contact time was found to be sufficient during the extraction. In 15 L bioreactor experiments the maksimum xylanase activity obtained was 3467 IU/g dry substrate at 0.5 substrate depth and 3.33 L/rnin/kg substrate aeration rate. Key words : xylanase, malt sprouts, wheat bran, hemicellulase, solid state fermentation, Trichoderma longibrachiatum.