Atom transfer radikal polimerizasyon yoluyla farklı uç gruplu polistiren sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polystyrene with different end group by atom transfer radical polymerization
- Tez No: 134696
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYON YOLUYLA FARKLI UÇ GRUPLU POLİSTÎREN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Pınar SEVEN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 47 Bu çalışmada, önce piperazin, 1 -metil piperazin, ve p-toluidinin sodyum karbonat varlığında bromasetilklorürle olan reaksiyonundan üç farklı başlatıcı sentezlendi. Hazırlanan başlatıcılar atom transfer radikal polimerizasyon yoluyla brom zincir uçlu polistirenlerin hazırlanmasında kullamldı. N,N'-di(bromasetil) piperazin ve N-metil,N'-(bromasetil) piperazin gibi başlatıcılarla sentezlenen brom zincir uçlu polistirenler makrobaşlatıcı olarak kullanıldı. CuBr/2,2'-bipiridin ve N-bromasetil, p-toluidin stirenin ATRP kinetiği 130°C'de araştırıldı. Polimerlerin molekül ağırlıkları GPC ile belirlendi. ATRP şartlarında hazırlanan polistirenin termal degradasyon davranışı özel bir degradasyon sistemiyle çalışıldı. Bu amaçla hazırlanan polistiren oda sıcaklığında 500°C'ye kadar ısıtıldı. Degradasyon ürünleri soğuk halka fraksiyonu (CRF) ve -196°G'de tutulan uçucu sıvı fraksiyon halinde toplandı. Ürünler GC-MS, İR, 'H-NMR teknikleriyle karakterize edildi. Bu çalışmada en önemli ürünler stiren, stiren dimeri ve trimeri olarak veriliyor. Anahtar Kelimeler : ATRP, Stiren, Termal degradasyon, Kinetik,1 vn '**, **-»> - 4
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF POLYSTYRENE WITH DIFFERENT END GROUP BY ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION Pınar SEVEN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2003, Page: 47 In this work, three different initiators were first synthesized by reaction of bromoacetylchloride with piperazine, 1 -methyl piperazine and p-toluidine in presence of sodium carbonate. The initiators prepared were used for the synthesis of polystyrene with bromide chain end via atom transfer radical polymerization. The polystyrenes with bromide chain end synthesized with initiators such as N,N'-di(bromoasetyl) piperazine ve N-methyl, N'- (bromoasetyl) piperazine were used as macroinitiator. The kinetic of the ATRP of styrene with CuBr/2,2'-bipyridine and N-bromoacetyl, p-toluidine, bromide diphenyl methane as catalyst and initiators, respectively, was investigated at 130°C. The molecular weights of polymers were determined by Gel Permeantion Chromatography (GPC). The thermal degradation behavior of polystyrene prepared by ATRP was studied using thermogravimetry and a special degradation system with a single line vacuum system consisting of degradation tube with a condensor for product collection and a liquid nitrogen trap (~196°C). For this purpose, polystyrene prepared under ATRP conditions was heated from ambient temperature to 500°C. The products of degradation were collected at two different fractions, which are cold ring fraction (CRF) and volatile liquid fraction trapped at -196°C. The products were characterized by GC-MS, IR, 'H-NMR techniques. In this work, the most important products are given as styrene, dimer and trimer of styrene. Keywords : ATRP, Styrene, Thermal degradation, Kinetic. ?>' x^f )4.-3^j:. '}».: Hw v':-*«