Bozova (Urfa) çevresinde sülfid mineral oluşumlarının incelenmesi
The Investigation of sulfide mineral formations in Bozova (Urfa) vicinity
  1. Tez No: 134727
  2. Yazar: BURHAN İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL BÖLÜCEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOZOVA (URFA) ÇEVRESİNDE SÜLFİD MİNERAL OLUŞUMLARININ İNCELENMESİ Burhan İLHAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 2003, Sayfa : 46 Çalışma alanı Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinin yakın doğusunda yer almaktadır. İnceleme alanında esas olarak Üst Maestrihtiyen yaşlı Alt Germav Formasyonu ve Üst Miyosen yaşlı Siverek Bazaltları yüzeylemektedir. Sülfit mineral oluşumları marn, kiltaşı, kumtaşı ve üst seviyelerde çört nodülleri içeren kireçtaşı litoloj isindeki Alt Germav Formasyonu içerisinde yer almaktadır. Alt Germav Formasyonu değişik büyüklüklerde konkresyonlar içeren çeşitli erken diyajenetik demir sülfit morfolojileri içermektedir. İncelemeler, sülfitlerin; tabakalı ve merceksi piritler, piritleşmiş bitki ve fosiller, konkresyonal piritler ve otojenik piritler şeklinde gruplanabileceğini göstermektedir. Sülfit oluşumları baskın olarak pirit ve markazit konkresyonlarından oluşmaktadır. Çalışma alanındaki konkresyonal piritler yüksek nikel içeriği ve düşük Co:Ni oranı kombinasyonu ile tanımlanmaktadırlar. Anahtar Kelimeler : Bozova, konkresyon, pirit, markazit, kobalt, nikel T.C.YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DÖKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis THE INVESTIGATION OF SULFIDE MINERAL FORMATIONS IN BOZOVA (URFA) VICINITY Burhan İLHAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 2003, Page : 46 The study area is located in the near-east part of Bozova ( Şanlıurfa) Town. The area is mainly covered by Upper Maestrihtiyen Lower Germav Formation and Upper Miocene Siverek Basalts. The sulfide mineral formations occur in the Lower Germav Formations, which consist of marl, claystone, sandstone and limestone including chert nodules in upper levels. Marls from the Lower Germav Formations contain a variety of early diagenetic iron sulfide morphologies, including concretions of variable lenght. Studies show that the sulfides may be grouped as bedded and lensoidal pyrites, pyritized plant and fossils, concretional pyrites and authigenic pyrites. The sulfide formations are composed of dominantly pyrite and marcasite concretions. Concretional pyrites in the study area are characterized by a combination of high nickel content and low Co:Ni ratio. Keywords : Bozova, concretion, pyrite, marcasite, cobalt, nickel VI