Al-Mg alaşımında Mg oranının mekanik özelliklere etkisi
THe Effects of the Mg percentage on the mechanical properties in Al-Mg alloy
- Tez No: 134743
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HASÇALIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AI-Mg ALAŞIMINDA Mg ORANININ MEKANİK ÖZELLİKLERE ETKİSİ Fırat üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı 2003, Sayfa : 70 Bir çok makine elemanı, çalışma esnasında akma gerilmesinin altındaki tekrarlı gerilmelere maruz kalmaktadır. Bu makine elamanlarında belirli bir tekrar sayısından sonra yerel ve sürekli yapısal değişimler meydana gelmekte ve oluşan yorulma çatlakları kırılma ile sonuçlanmaktadır. Yorulma normal şartlar altında ve belirti vermeden aniden meydana geldiğinden ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Al-Mg alaşımı, mekanik özellikleri, korozyon direnci, şekillendirilebilirlilik gibi özelliklerinden dolayı geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle yoğunluğunun düşük olmasına bağlı olarak, dayanım/ağırlık oram gibi malzeme özelliklerinin gerekli olduğu havacılık ve otomotiv endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Bu bakımdan çalışmada, Al-Mg alaşımlarında Mg oranının mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Bunun için döküm yöntemi ile saf alüminyuma % 2.5, % 3.5, % 4.5, % 5.5 ve %7.5 oranlarında Mg katılarak beş farklı Al-Mg alaşımı üretilmiştir. Üretilen bu alaşımlara çekme, çentik darbe ve yorulma deneyleri uygulanmış, sertlikleri ölçülmüş,mikroyapılan optik ve SEM mikroskoplarında incelenmiştir. Ayrıca kırık yüzeyler SEM mikroskobunda incelenerek kırilma tipi belirlenmiştir. Deneylerin sonunda, artan Mg oranına bağlı olarak sertliğin, çekme dayanımının ve yorulma dayanımının artığı, buna karşın çentik darbe dayanımı ve % uzamanın düştüğü tesbit edilmiştir. Çalışma yedi bolümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmış, ikinci bölümde yorulma mekanizması, yorulmaya tesir eden faktörler ve yorulma dayanımının belirlenmesi ile ilgili bilgiler verilerek değişik yorulma tipleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Al alaşımları tanıtılmış, dördüncü bölümde, Al-Mg alaşımlarına değinilmiş, beşinci bölümde çalışmanın amacı, deney yöntemleri ve deneylere hazırlık aşamaları verilmiştir. Çalışmanın altıncı bölümünde deney sonuçlan tartışılarak yorumlanmış, yedinci ve son bölümde ise deneyler sonunda elde edilen genel sonuçlar verilerek öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yorulma, Al- Mg alaşımları. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF Mg PERCENTAGE ON THE MECHANICAL PROPERTIES IN Al-Mg ALLOY Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Education 2003, Page : 70 Many machine elements in service are subjected to the repeated stress below the yield strength of material. lit this elements, the local and progressive structural changings are occurred after certain a number of stress and the fatigue cracks are resulted in fracture. The fatigue can cause in serious failure because it is occurred without warning suddenly in normal service. Al-Mg alloys have been used in widespread industry due to their properties such as strength, corrosion resistance and capability of shaping. Particularly, depending on low density, in aircraft and automotive industry where strength/weight rate is required, these materials are more important. From this respect, in this study the effect of Mg percentage on the mechanical properties in Al-Mg alloy was investigated. For this, the different five alloys were produced by casting method adding Mg % 2.5- % 3.5- % 4.5- %5.5 and % 7.5 to pure Al. The tension, Charpy and the fatigue test were carried out and the hardnesses were measured. The microstructures were examined by optic and SEM microscopy. In addition fracture types were determined from fractured surface by SEM microscopy. In experiments, it has been found that with the increasing Mğ percentage, the hardness, tensile strength and fatigue strength increasing but toughness and % elongation decreased. The study is consist of seven chapter. In the first chapter of the study, basic concept were explained, in the second chapter the mechanism of fatigue, the factors effecting to fatigue and various fatigue types presented. In the third chapter Al alloys were defined, in forth chapter Al-Mg alloys were explained. In the fifty chapter the aim of study, material and method and the stage of experiments were presented. In the sixth chapter the results were discussed and in the seventh chapter general results and recommendations were given. Keywords : Fatigue, Al-Mg alloys. XII