Gerçek zamanlı bulanık integral uygulamaları
The Application of fuzzy integrals in real time
- Tez No: 134751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GERÇEK ZAMANLI BULANIK INTEGRAL UYGULAMALARI Erkan DUMAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 64 Bu çalışmada,“Bulanık ölçümler1'' ve ”Bulanık İntegrallef kavramlarının teorisinin sunulmasından bugüne kadarki gelişimi incelenmiştir. Klasik ölçüm ve dolayısıyla bunun sonucu olan integral, matematik kavramları arasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Mühendislik alanında da bir çok uygulaması mevcuttur ve ana karakteristikleri toplamsallıktır. Toplamsallık özelliği etkili ve uygun olabilir ancak çok keskindir ve esnek değildir, tşte bu noktada, bulanık ölçümün bu probleme çözüm olacağı ve sonuca esneklik kazandıracağı görülmüştür. Bu düşünceye göre ölçüm daha da geliştirilmiştir ve klasik ölçümün toplamsallık özelliği, daha zayıf bir şart olan monotonlukla yer değiştirilmiştir. Toplamsallık özelliği göstermemesi bulanık ölçümlerinin ana karakteristiğidir ve bu yüzden bazı kaynaklar da toplamsal olmayan ölçüm diye de isimlendirilir.“Bulanık Integral”terimi ise; bulanık ölçümlerinin sonucu elde edilen integraller için kullanılan genel bir terimdir. Choquet integral, Sipos integral, Sugeno integral, vb. bir çok bulanık integral biçimi mevcuttur. Bunlar içerisinde Choquet integral, bu çalışmada ele alınmış temel bulanık integral biçimidir. Bu tezde, sonlu kümeler üzerindeki belirli aralıkta değer alabilen bulanık ölçümler üzerinde durulmuştur ve sonsuz kümelerle sonsuz değer aralığı göz ardı edilmiştir. Bunun nedenlerinden biri pratikteki uygulamaların nerdeyse tamamının sonlu değer alabilen bulanık ölçümler ile yapılmasıdır. Diğer bir nedeni ise genelleme yerine her bir bulanık ölçüm teorisinin ayrı anlatılmasının çok daha kolay olmasıdır. Anahtar Kelimeler : Bulanık Ölçümler, Bulanık İntegraller, Choquet integral, Sugeno integral. rx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE APPLICATION OF FUZZY INTEGRALS IN REAL TTME Erkan DUMAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering 2003, Page : 64 This study gives a survey of the theory and properties of“fuzzy measures”and“fiizzy integrals”since they were presented in the field of fiizzy sets theory. The conventional measure is one of the most important concepts in mathematics and so is the integral with respect to the measure. They have many applications in engineering, and their main characteristic is additivity. This charactersitic is very effective and convenient, but often too inflexible or too rigid. As a solution to the rigidness problem the fiizzy measure was proposed. It is an extension of the measure in the sense that the additivity of the measure is replaced with a weaker condition. The monotonicity. The non-additivity is the main characteristic of the fiizzy measure, so that is also called non-additive measure.“Fuzzy Integral”is a general term for integrals with respect to the fuzzy measures. There are many kinds of fiizzy integrals : the Choquet integral, the Sipos integral, the Sugeno integral, the t-conorm integral, etc. We discuss mainly the Choquet integral among them. We deal only with finite-valued fuzzy measures on finite sets and omit the discussion about mfinite-valued fuzzy measures and fiizzy measures on infinite sets. One reason is that so for almost all pratical applications have used only finite-valued fuzzy measures on finite sets. The other reason is that, the theory of such fuzzy measures is much easier than the general one. Keywords : Fuzzy Measures, Fuzzy Integrals, Choquet Integral, Sugeno Integral.