Metal oksitlerin elektriksel ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of electrical and optical properties of metal oxides
  1. Tez No: 134779
  2. Yazar: NİHAL ADSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi METAL OKSİTLERİN ELEKTRİKSEL VE OPTIKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Nihal ADSIZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı 2003, Sayfa:38 Temiz enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulan günümüzde oksit yarıiletken filmler, ışığa karşı duyarlı olduğundan dolayı güneş pili ve optoelektronik devre elemanları yapımında, kobalt oksit, nikel oksit gibi geçiş metal oksitlerinden yapılan elektronik devre elemanları da nem ve gaz sensörü olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Bu çalışmada CU2O, ZnO, NiO, HgO(kırmızı), HgO(sarı), La203 ve C03O4 metal oksitlerin elektriksel ve optiksel özellikleri araştırıldı. Disk haline getirilen numunelerin elektriksel iletkenlik-sıcaklık ölçümleri yapıldı, a = a0exp(-AE/kT) ifadesi yardımıyla numunelerin aktivasyon enerjileri Cu20 [Eaı = 0.43 eV ve Ean = 0.32 eV], ZnO [Ea] = 0.598 eV ve Ea“ = 1.52 eV], NiO [Ea, = 0.26 eV ve EaI, = 0.28 eV], HgO(kırmızı) [Ea = 0.69 eV], HgO(sarı) [Ea, = 0.66 eV ve Ea”= 1.15 eV], La203 [E,, = 0.56 eV, Ea" = 0.31 eV] ve C03O4 [Eal= 0.47 eV ve Eall= 0.619 eV] olarak bulundu. UV+VİS spektrometresi ile numunelerin soğurma spektrumları alınarak Cu20 [2.75 eV], ZnO [2.85 eV], NİO [3.4 eV], HgO (kırmızı) [3.2 eV], HgO(sarı) [2.85 eV], La203 [3.16 eV] ve Co304 [1.7 eV ve 2.65 eV] yasak enerji aralıkları bulundu. Anahtar Kelime : Metal oksit, Aktivasyon enerjisi, Yasak enerji aralığı, Yarıiletken. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF ELECTRICAL AND OPTICAL PROPERTIES OF METAL OXIDES Nihal ADSIZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics 2003, Page:38 In today's world for the need of clean energy sources, oxide semiconductor films are used in making sun cell and optoelectronic circuit elements because of their sensitivity to light. Besides this, the electronic circuit elements which are made from transition metal oxides as nickel oxide and cobalt oxide, are started to use as gas and humidity sensors. In this study, optical and electrical properties of Cu20, ZnO, NiO, HgO(red), HgO(yellow), La20:, and CO3O4 metal oxides were investigated. The electrical conductivity- temperature measurements of the samples which, were shaped like a disk, was made. By the help of a = a0exp(-AE/kT) equation, the activation energies of samples were found as Cu20 [EaI = 0.43 eV and E.n= 0.32 eV], ZnO [Eai= 0.598 eV and Eair= 1.52 eV], NiO [Ea,= 0.26 eV and Ea“ = 0.28 eV], HgO(red) [E, = 0.69 eV], HgO(yellow) [EaI = 0.66 eV and Ea”=1.15 eV], La203 [Eal= 0.56 eV, Ea" = 0.31 eV] and Co304 [Eal= 0.47 eV and EaII= 0.619 eV]. The absorbtion spectrums of the samples were taken by UV+VIS spectrometer and then the forbidden band gaps were found as Cu20 [2.75 eV], ZnO [2.85 eV], NiO [3.4 eV], HgO (red) [3.2 eV], HgO(yellow) [2.85 eV], La203 [3.16 eV] and Co304 [1.7 eV and 2.65 eV]. Keywords : Metal oxide, Activation energy, Forbidden band gaps, Semiconductor. VII