Siklobütan halkalı tiyosemikarbazon türevi yeni schiff bazlarının tavşanların antioksidan vitaminler ile yağ asitlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects thiosemicarbazone derivative schiff bases containing cyclobutane ring on antioxidant vitamines and fatty acids of rabbits
- Tez No: 134811
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN ÇUKUROVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Doktora Tezi SİKLOBÜTAN HALKALI TİYOSEMİKARBAZON TÜREVİ YENİ SCHİFF BAZLARININ TAVŞANLARIN ANTİOKSİDAN VİTAMİNLER İLE YAĞ ASİTLERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Aysel SARI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 54 Bu çalışmada, Yeni Zelanda türü 125 tavşan kullanıldı. Tiyosemikarbazon türevi ihtiva eden Schiff bazılarının (l-(l-mesitil-l-metilsiklobütan-3-il)-2-suksinimido etanon tiyosemikarbazon, l-(l-fenil-l-metilsiklobütan-3-il)-2-suksinimido etanon tiyosemikarbazon, 1- (l-mesitil-l-metilsiklobütan-3-il)-2-ftalimido etanon tiyosemikarbazon, l-(l-fenil-l- metilsiklobütan-3-il)-2-ftalimido etanon tiyosemikarbazon. Bu maddeler tavşanların deri altodan enjekte edildi) etkisi tavşanların kan serumu, karaciğeri ve böbreğinde, lipid peroksidasyonunun derecesini gösteren MDA konsantrasyonu, antioksidan vitamin olan A, E, C vitaminleri düzeylerine ve tavşanın karaciğerindeki palmitik asit, stearik asit, oleik asit ve linolenik yağ asitleri düzeylerine etkisi araştırıldı. MDA, A, E, C vitamin düzeyleri HPLC ile yağ asitleri ise GC ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF THIOSEMICARBAZONE DERIVATIVE SCHIFF BASES CONTAINING CYCLOBUTANE RING ON ANTIOXIDANT VTTAMINES AND FATTY ACIDS OF RABBITS Aysel SARI Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies. Department of Chemistry 2003, Page: 54 In this study, 125 rabbits (kind of The New Zelland) was used. The effect of Schiff bases (l-(l-mesitil-l-metilsiMobütan-341)-2-suksinimido etanon tiyosemikarbazon, l-(l-fenil- l-metilsiklobütan-3-il)-2-suksinimido etanon tiyosemikarbazon, l-(l-mesitil-l-metilsiklobütan- 3-il)-2-ftalimido etanon tiyosemikarbazon, l-(l-fenil-l-metilsiklobütan-3-il)-2-ftalimido etanon tiyosemikarbazon. These were enjected under the skin of rabbits), which contain derivative of thiosemicarbazone on rabbit's serum, liver and kidneys, MDA concentration which is an indicator of lipid peroxidation, levels of antioxidant vitamins, A, E, C and palmitic asid, stearic asid, oleic asid and linolenic acids fatty acids leves in liver of rabbits were observed. While MDA, A, E, C vitamins levels was determined by HPLC fatty acids was determined by GC. In comparison between control groups and experimental groups, it is observed that the levels of MDA, vitamins A, E, C in serum, liver and kidney didn't change.