Uniform olmayan iletim hatlarında yıldırım aşırı gerilimlerinin s-domeni kullanılarak analizi
s-domain analysis of lightning overvoltages on nonuniform transmission lines
  1. Tez No: 134815
  2. Yazar: ASIM KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN, DOÇ. DR. SALİH MAMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Doktora Tezi UNIFORM OLMAYAN İLETİM HATLARINDA YILDIRIM AŞIRI GERİLİMLERİNİN s-DOMENİ KULLANILARAK ANALİZİ AsımKAYGUSUZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 2003, Sayfa : 121 Enerji sürekliliği açısından yeterli bir korumanın sağlanması ve ekonomik izolasyon koordinasyonu için, enerji iletim sistemlerine yıldıran düşmesi durumunda meydana gelen aşın gerilimlerin bilinmesi gerekir. Bu tezde, enerji iletim sistemlerinde yıldırım düşmesi nedeniyle oluşan aşın gerilimler s-domeni formülasyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Frekans-zaman bölgesi dönüşümü için FILT (Fast Inverse Laplace Transform) kullanılmıştır. Elektrik direkleri ile toprak ve faz iletkenlerine yıldıran düşmesi durundan için sistem cevabı incelenmiştir. Elektrik direkleri uniform olmayan hatlar olarak modellenmiş, faz iletkenlerinin frekans bağımlı etkisi dahil edilmiştir. Üzerine toprak iletkeni bağlı bulunan direğe yıldıran düşmesi durumunda, çözümü kolaylaştırmak için Kuplaj Katsayı Matrisi (KKM) kavramı geliştirilmiş ve bu kavram kullanılarak yıldırımın düştüğü noktadaki toplam admitans ifadesi bulunmuştur. Tezde verilen yöntemle, direğin tepe veya herhangi bir noktasındaki gerilim ve akım, fazlarda indüklenen gerilim, izolatörler üzerindeki gerilim, toprak iletkeni üzerindeki gerilim ve akım değerlerinden istenen büyüklükler hesaplanabilmektedir. Teorik çalışmalar temel alınarak MATLAB'da SDTAP programı hazırlanmıştır. Hazırlanan programı tanıtmak için çeşitli örnekler üzerinde çakılmıştır. Elde edilen sonuçların bir bölümü EMTP (Electromagnetic Transients Program) ile elde edilen sonuçlarla karşılaştınlmış ve sonuçların uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Toprak iletkeni ve faz iletkenleri arasındaki manyetik indüklenme ile bulunan sonuçlar ile genelleştirilmiş durum olan KKM ile elde edilen sonuçların büyük oranda uygunluğu görülmüştür. Ayrıca EMTP için giriş bilgilerini direklerin yıldıran dalgası analizi için hazırlayan ve kullanıcıya kolaylık sağlayan MATLAB paket programı kullanılarak EMTPMAT programı yazılmıştır. Tezde yer alan yöntemle, iletim hatlarının frekans bağımlı parametreleri analize doğrudan dahil edilmekte ve hatların uniform olmayan yapısı da modele eklenebilmektedir. Anahtar Kelimeler : İletim hatları, yıldıran geçici rejimleri, frekans domeni, EMTP. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis s-DOMAIN ANALYSIS OF LIGHTNING OVERVOLTAGES ON NONUNIFORM TRANSMISSION LINES AsimKAYGUSUZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 2003, Page : 121 In the area of power systems, overvoltages resulting from lightning strokes have to be known for protection requirements and economical insulation coordination. In this thesis, Mghtning overvoltages on transmission lines are analyzed using s-domain formulations. For frequency to time domain conversion Fast Inverse Laplace transform (FELT) is used. Response of the system is obtained for the cases when a lightning strokes to a transmission tower and a phase conductor hit by a Hghtning. Transmission towers are modeled by nonuniform transmission lines and frequency dependent effects of the phase conductors are included. In order to facilitate the solution, a technique which provides admittance of the system seen from the stroke point based on Coupling Coefficient Matrix (CCM) is proposed. Tower top voltage, voltages at any point along the tower, voltages induced on phase conductors and voltages or current waves on ground wire can be determined. Based on the developed theory a computer program in MATLAB is developed. The program is applied to several examples and some of the results obtained are compared with the results obtained using EMTP (Electromagnetic Transients Program). Comparisons made show that the results are in agreement. Furthermore, a MATLAB program called EMTPMAT which facilitates construction of input data for EMTP is also developed. Main advantages of the method presented in thesis are that frequency dependent effects of the line parameters can be included directly and nonuniform variation of tower parameters can be represented easily. Keywords : Transmission lines, lightning surge analysis, frequency domain, EMTP. xn