Eğrisel sınırlı asimetrik kanallarda akışın ve ısı transferinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of flow and heat transfer in asymmetric channels with curvilinear boundaries
  1. Tez No: 134814
  2. Yazar: HAKAN FEHMİ ÖZTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN DAĞTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET DOKTORA TEZÎ EĞRÎSEL SINIRLI ASİMETRİK KANALLARDA AKIŞIN VE ISI TRANSFERİNİN SAYISAL İNCELENMESİ Hakan Fehmi ÖZTOP Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 160 Bu çalışmada, alt cidarı farklı fonksiyonlarla belirlenmiş eğri sınırlara sahip paralel kanallardaki laminar akış ve ısı transferi, sayısal olarak incelenmiştir. Bu fonksiyonlar eğrisel tümsek, eğrisel çukur, ardışık iki eğrisel tümsek ve sinüzoidal olarak seçilmiştir. Akışı ve ısı transferini temsil eden, süreklilik, momentum ve enerji denklemleri dönüşüm değişkenleri kullanılarak eğrisel koordinatlara dönüştürülmüş ve sonlu bir kontrol hacmi üzerinden integrasyonu yapılarak sonlu fark denklemleri elde edilmiştir. Bu cebirsel denklemler şaşırtmalı grid dağılımının kullanıldığı SIMPLEM algoritma yardımıyla ve TDMA (Three Diagonal Matrix Algorithm) metodu ile iteratif olarak çözülmüştür. Fiziksel modelden çözüm alamna dönüşüm için,“eliptik grid üretimi metodu”kullanılmıştır. SIMPLEM algoritma için geliştirilen bir FORTRAN bilgisayar programı yardımıyla sayısal hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalar, Reynolds sayısının 10
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis NUMERICAL INVESTIGATION OF FLOW AND HEAT TRANSFER IN ASYMETRIC CHANNELS WITH CURVILINEAR BOUNDARIES Hakan Fehmi ÖZTOP Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Mechanical Engineering 2003, Page: 160 In this study, laminar flow and heat transfer were investigated numerically in channels having determined bottom boundary with different functions. These functions are chosen as curvilinear hill, curvilinear cavity, consecutive two curvilinear hills and sinusoidal function. Governing equations such as continuity, momentum and energy were transformed from cartesian coordinates to curvilinear coordinates using metrics, finite difference equations were obtained by integrating these equations over a finite control volume element. These algebraic equations were then solved using SIMPLEM algorithm with non-staggered grid and with the aid of TDMA method iteratively.“Elliptic grid generation”was used for transformation from the physical domain to the computational domain. A Fortran programme based on SIMPLEM algorithm was developed and used to perform the numerical calculations. Calculations were performed in the range of 10