Ar-ge yönetimi ve Türkiye'deki bir inşaat firmasında incelenmesi
Reseach and develoment management: An analysis in a conctructon company in Turkey
  1. Tez No: 134895
  2. Yazar: ERHAN İLERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET“Ar-Ge Yönetimi ve Türkiye'deki Bir İnşaat Firmasında İncelenmesi”konulu çalışmanın amacı özellikle son yıllarda gündeme oturan Araştırma- Geliştirme (Ar-Ge) kavramının Dünya ve Türkiye açısından Önemini ortaya çıkarmak, Ar-Ge'nin globalleşen dünyada ve Türkiye'de, yerini tespit etmek, gelişmiş ülkelerdeki uygulamalarını ve Türkiye'deki yerini tespit etmek ve karşılaştırmaktır. Ayrıca Türkiye'de Ar-Ge çalışması yapan bir İnşaat firmasında inceleme yapmak, Ar-Ge departmanının karşılaştığı sorunları tespit etmek, Ar-Ge uygulamasının şirkete kazandırdıklarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, çalışma dört başlık altında toplanmıştır. Birinci bölümde Ar-Ge kavramı üzerinde durulmuş, ne anlama geldiği, teknoloji ile olan bağlantısı incelenmiş, işletmelerin Ar-Ge proje yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Ayrıca Ar-Ge'nin organizasyondaki yeri ve önemi, Ar-Ge departmanlarının faaliyetleri, görevleri incelenmiş, işletmeleri Ar-Ge çalışmasına iten müşteriler ve müşterinin Ar-Ge çalışmasına olan katkısına değinilmiştir. İkinci Bölümde ise Ar-Ge çalışması yapan işletmelerde Ar-Ge proje yönetimi incelenmiş, Ar-Ge faaliyetlerini yönetecek personel özellikleri, bütçe ve Ar-Ge faaliyetlerinin gereksinimlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde gelişmiş ülkelerde Ar-Ge çalışmalarının yeri, Ar-Ge çalışmalarında gelinen nokta, Türkiye'deki Ar-Ge çalışmalarında dünyadaki yeri, gelişimi ve teknoparklar üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Türkiye'nin İnşaat sektöründe çimento üretimi ile öne çıkan ÇimSA'nın Ar-Ge çalışmasına bakışı, organizasyondaki yeri, Ar-Ge'den beklentileri ve Ar-Ge çalışmasının işletmeye kazandırdıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study's that is named“Research-Development Administration and Researching by a Construction Firm in Turkey”aim shows the importances of Re-De concept that especially it became very important recently by the world and Turkey, fixes what it's position is in all the world and also Turkey, fixes and compares the practices by modern countries and it's position in Turkey, makes researchs by a construction firm that it is used in Turkey, fixes which problems is faced by the departments that they use Re-De, and shows what Re-De gains to the firms which they use it. By these aims, my study contains four base sections. By the first section it was examined the concept of Re-De, what it's mean, how it's relation with technology, what the firms interestings to project of Re-De. And also, it was examined and determined what Re-De's position and importances in the organizations, Re-De's department's activities, functions and the customers who they encourages the firms to doing Re-De studies, additions to the Re- De studies. By the second section it was examined Re-De project management which firms used it, the personnel's characteristics who they managed the Re-De activities, budget and the needs of Re-De activities. By the third section it was examined how Re-De's studies were going on and it's position by modern countries, what Turkey's position and progresses in the world about Re-De studies and techno-parks. By the end section it was examined what CimSA's glance and position in the organizations to Re-De studies that we know they are very important and big firm to product cement in Turkey, and what they hope from Re-De and also what it was gained by Re-De.