Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetimi ve ISO 9002 uygulamalarının sonuçları ile ilgili müşteri memnuniyet çalışması
Total quality management in healt care service and a case study for costumer satisfaction related to the result of the application of ISO 9002
  1. Tez No: 134894
  2. Yazar: BARIŞ KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kalite, hem bugünü hem de yarını kuşatan bir kavramdır; değişimi, sürekli gelişmeyi gerektirir. Özellikle sağlık söz konusu olduğunda kalite, bizim için sıfir hata demektir. Sağlıkta bu ideal ölçü, bu altın ölçü kaçınılmazdır. Ülkelerin sosyo- ekonomik açıdan kalkınmışlık düzeylerinin en önemli göstergelerinden birisi sağlık hizmetleridir. Sağlık hizmetlerinin temel amacı toplumun ihtiyacı olan sağlık hizmetlerini, müşterinin istediği kalitede, istediği zamanda ve mümkün olan en düşük maliyetle sunmaktır. Sağlık sektörü, müşterilerin tatmininin sağlanması bakımından en problemli sektörlerden birisidir. Teknolojinin hızla değişmesi, artan maliyetler, hastaların artan şikayetleri ve iyi bakım isteğinin yaygınlaşması sağlık hizmetlerinde kaliteyi kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çalışmada kalite ve hizmet sektörünün özellikleri incelenerek sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality is a concept sarrounding both today and tomorrow which needs alteration and continuous progress.Especially if health is considered, quality means zero fault for us.This ideal unit of measurement, this gold unit of measurement on health is inevitable. Health Care is one of the most important indication for nations socioeconomic devolopment levels. One of the main purpose of the health care is to provide health services needed by the communiy with the quality and time required by the costumers possible and with lowest prices. Health sector is one of the most problematic sectors on providing the satisfaction of the customers. Quality is inevitable on health care beacuse of rapid the change in technology, increase in expenses, patients' growing complaints and demand to expand the good healt care. In this study; features of the quality and service sectors have been examined and total quality management's practicability on the health care, has been searched