Spor, taraftar saldırganlığı ve güvenlik önlemleri
Sport, violence of the fun and security measures
  1. Tez No: 134901
  2. Yazar: SALTUK BUĞRAHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüz spor aktivitelerinde sosyal problem haline gelen şiddet, saldırganlık ve spor ilişkisi, şiddetin sportif aktiviteleri yansımasını hazırlayan faktörler ile saldırganlık eğilimlerinin engellenmesi için alınması gereken güvenlik tedbirleri belirlenmeye çalışılmıştır. Polisin spor bilgisi ve spor müsabakalarında seyirci kitlesine karşı tavrının ve polis gözüyle taraftar saldırganlığının sebeplerinin araştırıldığı bu çalışma, Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli 100 polis üzerinde yapılmıştır. 56 sorudan oluşan anket, çevik kuvvet personeline verilerek cevaplan alınmıştır. Verilerin analizinde SSPS ve MINITAB istatistiksel paket programlan uygulanmıştır. Gerekli yerlerde ki-kare testi uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda taraftarlarda meydana gelen saldırganlığın sebepleri arasında klüp yöneticilerinin sözlü ve yazılı beyanatlan, amigolann seyirci üzerindeki etkileri, maç başlamadan 7-8 saat önce stat ve çevresinde görev alan polisin, yorgunluktan iş veriminin düşmesi ile sinirlerine hakim olamayışı, polisin spor müsabakalannda vermiş olduğu güvenlik hizmetinin bir ücret karşılığında verilmesinin gerektiği sonucuna varılmıştır. Taraftar saldırganlığının azaltılması için klüp yöneticilerine ve amigolara büyük görev düşmektedir. Klüp yöneticileri medyaya verdikleri beyanatlannda taraftan kışkırtıcı sözlerden uzak durmalıdırlar. Amigolar stat içinde seyirciyi bütünleştirici ve birleştirici sloganlar ile yönlendirmeli, taraftarı küfürden, şiddetten uzak tutacak davranışlar sergilemelidir. Aynca stat çevresinde ve maç esnasında görev alan polise, vermiş olduğu güvenlik hizmetine karşılık çalıştığı saat karşılığı ücret ödenmelidir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the relationship between sports and violence and aggressiveness, which became a social problem in current sport activities, were studied. Besides, the factors, which prepare the violence to effect sports, and the security precautions, which should prevent tendency of aggression, were tried to be determined as well. This study, which investigates the reasons of spectator aggressiveness in the eyes of police and the sports knowledge of police and their behaviour towards mass of spectators in sport events, was applied on 100 police who work in Ankara Riot Police Centre. The riot police answered the survey consist of 56 questions. SSPS and MINITAB statistical package programmes were used to analyse the data provided, (ki-kare) Square technique was used in necessary fields. As a result of this study, the reasons of the aggressiveness among the spectators are as follows the verbal and written statements of club managements, the influence of cheerleaders on spectators and negative behaviour of the police as a result of the heavy working conditions and low motivation. To sum up, in order to reduce aggressiveness of spectators, the big responsibility falls on club managers and cheerleaders. Club managers should be more cautious about any statements they give to media. Cheerleaders responsibility should be not only to unite spectators but also to prevent swear and violence. Moreover, the police, who are in duty in and around the stadium, should be paid on hourly basis in return of their contribution.