Spor müsabakalarında görev yapan polislerin tutum ve davranışlarının araştırılması
The police who make a duty in the sport competition is searched their behaviour and manner
- Tez No: 123579
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 11120
Özet
- 102 - ÖZET Bu çalışmanın amacı; bu alanda görev yapan polislerin; seyirci saldırganlığına bakış açılarının saptanması, takım tutma eğilimlerinin ve spor branşları hakkındaki bilgilerinin bu görevlerine etkilerinin araştırılması ve bu görevlerde alman güvenlik önlemleriyle ilgili karşılaştıkları zorluklan ve beklentileri tespit ederek bu konudaki sonuçlan spor alanına çıkartarak bilimsel anlamda fayda sağlamaktır. Bu amaçla hazırlanan 34 sorudan oluşan ankette büyük illerde görev yapan 609 polis memurunun cevapları değerlendirilmiş olup şu sonuçlara ulaşılmıştır: Polis memurlarının; - % 73,7 'si 24-28 yaş grubu arasındadır. - % 3 6,9 'unun 1 yıl mesleki hizmet süresi vardır. - % 95,2'si erkek, % 4,8'i bayandır. - % 82,5 'i takım tutmaktadır. - % 27,8 'i sağlık için spor yapmaktadır. - % 98,0'i futbol seyircisinin diğer branşlara göre daha saldırgan olduğunu, % 5 3, 2 'si ferdi sporların seyircisinin daha sakin ve ölçülü olduğunu belirtmişlerdir. - % 54,4 'ü seyircilerin maçlara deşarj olmak için gittiklerini belirtmişlerdir. - % 67,2'si spor müsabakalarında sadece özel güvenlik şirketlerinin görev alması gerektiğini kaydetmişlerdir. - % 65,6'sı seyircileri saldırganlığa yönelten sebep olarak; basın, kulüp yöneticileri, hakemler, karşı takım seyircisi, oyuncu hataları, teknik adamlar ve amigo unsurlarının hepsini ayırt etmeden göstermişlerdir. - % 46,6'sı futbol maçlarında stadın maraton kısmındaki seyircilerin daha saldırgan olduğunu belirtmiştir. - % 8 6,2 'si spor müsabakalarında gereğinden çok fazla sayıda personel görevlendirildiğini belirtmiştir.- 103 - Tamamen ve büyük ölçüde katılıyorum cevaplan toplandığında; - % 67,7'si tuttukları takımın yenilmesini normal karşıladıklarını belirtmiştir. - % 19,6 'sı hakemin yanlış karan durumunda seyircilerin taşkınlık yapmasının normal olduğunu düşünmektedir. - % 40,2'si seyircinin sahaya ve eklentilerine zarar vermeleri durumunda seyirciye şiddet kullanabileceklerini belirtmiştir. - % 94,4'ü daha önceden tespit edilen aşın saldırgan kişilerin maçlara alınmaması gerektiğini düşünmektedir. - % 86,5 'i amigoların seyircileri yönlendirmede çok etkili olduğunu düşünmektedir. - % 53,0'ü bayan seyircilerin maçları daha sakin izlediklerini düşünmektedirler. - % 26, 8' i maçlarda bayan seyircilerin olmasının taşkınlık, saldırganlık ve küfrü azalttığını düşünmektedirler. - % 57,3 'ü görevli oldukları spor branşının oyun kurallarını bilmektedirler. - % 40,8 'i spor yarışmasında oyun kuralları hakkında bilgisi olduğunda daha objektif davranmaktadır. - % 46,8'i spor yarışmalarında“spor polisi”gibi ayrı bir birimin görevlendirilmesi gerektiğini düşünmektedir. - % 79,5 'ine göre spor alanlarına kapasitesinden fazla seyirci alınmakta ve bu da görevde aksamalara sebep olmaktadır. - % 79,8 'ine göre kulüp yöneticileri maç öncesi ve sonrası polisle diyalog kurmalıdır. - % 79,0'una göre kulüpler gelirlerinden polise pay vermelidir. - % 34, 1' bu görevlerde mezun oldukları okuldan almış oldukları eğitimden faydalanmaktadırlar. - % 94,3 'ü spor görevlerinde gereğinden çok zaman önce göreve başladıklarını belirtmiştir.- 104- Hiç katılmıyorum ve az katılıyorum cevaplan toplandığında; - % 45,3 'ü dinî ve ahlakî değer yargılarına aykırı sözler içeren tezahüratlardan etkilenmemektedirler. - % 91,1 'i taraftan oldukları takımın seyircisine ayrıcalıklı davranmazken bu oran milli maçlarda % 74,3 'tür. - % 77,5' i istirahatli (görevli olmadığı) zamanlarda bile izlemeye gitmemektedir. - % 70,8'i'spor görevlerinde bulunmak istememektedir. Bütün bu oranlar dikkate alındığında; güvenlik kuvvetlerinin spor müsabakaları görevlerini görev bilinci ve ciddiyet içinde yaptıkları söylenebilir. Özellikle futbol seyircisinin maçlara deşarj olmak için gittikleri düşünmektedirler. Spor görevlerinin doğrudan asıl görevleri olmadığım ve özel güvenlik şirketlerine devredilmesinin gerektiğini savunmaktadırlar. Kendilerinin takım tutma eğilimleri objektifliklerini bozmamaktadır. Kamu malına zarar verilmesi konusunda hassastırlar. Sporla çeşitli düzeylerde ilgilenen ve spor oyun kuralları hakkında bilgileri olanlar bu görevleri daha objektif yapmaktadırlar. Bu çerçevede ankete katılanların yansı spor polisi gibi ayrı bir birim kurulması gerektiğini düşünmektedirler. Spor müsabakası görevlerinde gereğinden çok sayıda polis görevlendirildiğini ve gereğinden çok zaman önce göreve başladıklarını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
- 105 - SUMMARY The aim of this study is; of the police officers in change of this field, to determine the point of views concerning spectators aggression; to investigate the effects of their team supporting tendencies and their knowledge about sport brenches, on their duties, and defining the difficulties, concerning the security precautions, encountered in these duties and the expectations, to extract these results to sport field in order to be useful scientifically. In the questionqire, consists of 34 guestions prepared for this purpose; it was evaluated the answers of the 609 police officers who do their duties in big cities, and it was concluded these results: Of the police officers; - 73,7 % is in between 24-28 years old - 36,9 % has 1 year of professional service experience - 95,1 % is male, 4,8 % is female - 82,5 % supports a team - 27,8 makes sport for health - 98,0 % pointed out that the football spectator is more aggressive the other branches, where 53,2 % expounded that individual sport's spectator is more calm and prudent. - 54,4 % expounded that they go to the matches to be discharged - 67,2 % noticed that in sport competitions, only the private firms should be assigned. - 65,6 % amongst the media the club administrators, arbitrators, the spectator of the opposite team, player faults, technical driectors and cheer-leader elements, pointed out all of them without an exception as causes of the spectator to be directed towards aggression. - 46,6 % conveyed that in football matches, the spectators on the maraton side of the stat are more aggressive. - 86,2 % expounted that too many personnel is assigned in the sport competitons.- 106- When 'completely agree' and 'agree' answers are summed up: - 67,7 % conveyed that they found it normal when the team that they supported was defeated. 19,6 % thinks that the overflowing of the spectator is normal in case the arbitrator gave a false decision. - 40,2 % expounded that they might use force upon the spectator in case they harmed the field and the attachments. - 94,4 % thinks the necessity of the ones who were predetermined as“excessively aggressive”to be forbidden to enter. - 86,5 % thinks that the cheer-leaders are curicial to direct the spectator. - 53,0 % thinks that the female spectators watch matches more calm - 26,8 % thinks that the presence of female spectator prevent the everflowing, aggression and blasphemy - 57,3 % knows the rules of the particular sport branch in which they are on duty - 40,8 % acts more objectively in the sport contests when they know about the rules of the game. - 46,8 % thinks that a distinct unit named“sport police”should be assigned in sport contests. - According to 79,5 % more spectators are let in than the field's capacity and this causes thet duty defects. - According to 79,8 %, club administrator should establish a dialogue with the police before and after the match. - Acoording to 79,0 % the clubs should give a share to the police from their income - 34,1 % benefits from the education they had in the school that they were graduated from. - 94,3 % pointed out that they had begun the duty too soon.- 107 - When“not agree”and“fairly agree”answers are summed up: - 45,3 % are not affected by the words against te religious or moral values - Whili 91,1 % of them do not act preferentially towards the spectator of the team they support, this ratio is 74,3 % when it is internationl matches. - 77,5 % do not go even when they are off - 70,8 % do not desire to be in the sport duties. When we take into consideration all those rates, the fast that security forces carry out their duty consiously and seriously, is obvious. They consider that futball funs attend the events to be discharged. They put forward that enforcing security at sport exents is not their official duty and it should be given to the responsibility of private security. Their own tendecy to suppert a team doesn't have any affect an their objectivity. They are sensitive to public property's being damaged. The ones who are interested in sport at various levels and familiar with the rules of the games perform their duly more objectively. In this context, half of the participonts in the questionnaire support that a seporate unit as“sports police”be founded. They also state taht at sports event, more personnel that necessery is assigred duty and that they start their duty very earlier that the event.