12-18 yaş grubu güreşçilerde beslenme alışkanlıklarının başarıya etkisinin incelenmesi
The Study of the effects of nourishment habits on success of the wrestlers who the age of 12-18 years group
  1. Tez No: 134900
  2. Yazar: CEMİL AKBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırmada 12-18 yaş grubu güreşçilerin beslenme alışkanlıkları ve başarıya etkisi incelenmiştir. Araştırmada kaynak tarama yöntemi ile sporcu beslenmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Sporcu beslenmesi performans açısından çok önemlidir. Sporcular beslenme yolu ile enerji ihtiyaçlarını karşılamakta veya harcadıkları enerjiyi yerine koymaktadırlar.75 kg. ağırlığındaki bir güreşçinin günlük enerji ihtiyacı ortalama 5800 kaloridir. Toplam enerjinin %50'si karbonhidratlardan, %30'u yağlardan, %20'si proteinlerden sağlanmaktadır. Sporcular müsabaka ve antrenmandan önceki son öğündeki beslenmelerini yemeğin durumuna göre (katı - sıvı) en az 3-4 saat önce gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Araştırmaya katılan gruplardan güreş eğitim merkezi güreşçilerinin uzmanlar tarafından hazırlanmış dengeli ve düzenli bir beslenme programı bulunmaktadır. Buna göre beslenmelerini gerçekleştirmektedirler. Yine de bilgi yetersizliği görülmektedir. Ancak kulüp güreşçilerinde hem bilgi yetersizliği hem de büyük bir kısmının yetersiz ve dengesiz beslendiği görülmektedir. Güreş sporu; ferdi ve sıklet sporu olması dolayısıyla kilo kontrolü ve kilo verme çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Kilo verme işleminin müsabakadan 8- 10 hafta önce yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kilo verirken beslenme konusu bir kenara bırakılmamalıdır. Diyet uygulanırken karbonhidrat veya sıvı azaltılmamalıdır. Ancak yağ ve protein azaltılmalı ve tüketilmemelidir. Ancak güreşçilerin çoğunun bu konuda bilgisiz oldukları açıkça görülmektedir. Açlık yoluyla kilo verenlerin sayılan oldukça fazla olduğu görülmektedir. Az da olsa sıvı kısıtlaması ve ilaç kullanarak kilo verenler bulunmaktadır. Sporcuların büyük bir kısmı beslenme hakkındaki bilgileri antrenörlerinden öğrenmektedirler. Çok az bir bölümü diğer kaynaklardan (tv-radyo-gazete-kitap) öğrenmektedirler. Bu da sporcuların okuma alışkanlıklarının olmadığı ve beslenme ile ilgili programlan takip etmedikleri anlamını vermektedir.Araştırma sonuçlarına göre güreş eğitim merkezi güreşçilerinin başarıları kulüp güreşçilerinden çok fazladır. Bu başarıda çalışma, yetenek gibi faktörlerin yanında beslenmenin de etkili olduğu kuşkusuzdur ancak yine de ilgili kişiler ve makamlar tarafından gereken önemin verilmediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this investigation the habits of nourishment of wrestlers who are 12-18 years old and their effects have been examined. Firstly the knowledge of searching source and nourisment of sportman were given in this research. Nourisment of sportman is very important for this performance. Sportmen are obtaining from their necessities by the way of nourishment and they are getting back their energies which they used.A wrest who has 75 kilograms needs 5800 calories in a day on an average.Fifty percent of total energy is obtained from the oils and twenty percent is obtained from the proteins. The sportmen heve to eat their meals at least 3-4 hours ago their last portion before the race and training. The wrestlers of the center of trainig wrestling that joined to this investigation have a regular nourishment programme that prepared by the experts.They eat according to this programmes.but stil the lack of knowledge is seemed,but on the club wrestlers, both lack of knowledge and nourishment are seemed unregularly. Because wrestling is a sport both individual and weight, the control of weight and loosing tries of weight are very important. the loosing of weight must be done 8- 10 weeks ago from the competition. However, nourishment mustn't be negalected while they are losing weight. While they were dieting the carbonhydrates and liguid mustn't be reduced but oil and protein must be reduced and not to be used. Unforisnately, many of the werstlers have't enough information about this subject. This position is being seemed clearly. The numbers of loser weight by the way of hanger are very higlhy. There is a small group of wrestler whe loses weight by the way of taking medicine and reducing ligvid. A large group of sportmen is learning knowledge about nourishment from their trainers. A small group of sportmen is learning from the other sources like tv, radio, niwspaper and book. It means that' the sportmen don't -have the habits of reading and not to obey the related to the nourishment programmes.. '.'.. ?-.-.' According to the results of incestigations, the wrestlers of wrestling training, centre are more successful than the wrestlers of the clubs. In this success, nourishment is very important as well as the factors svch as study and ability. But those concerned and competent authorities aren't giving the necessary importance.