İşletmede çalışanların performanslarını artırma ve performanslarını değerlendirmede katılımlı yönetimin önemi ve Niğde sanayi işletmelerinde uygulama
Increasing employees performance in industry and the importance of co-management in evalvating performance an application in the industries of Niğde
  1. Tez No: 134906
  2. Yazar: CUMA ERŞANGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Yoğun rekabetin yaşandığı ve her geçen gün daha da küreselleşen günümüz dünya ekonomilerinde faaliyet göstermek zorunda olan işletmeler, elindeki mevcut kaynakları çok daha etkin ve verimli kullanmak zorundadırlar. Üretim faktörleri arasında gösterilen işgücü, diğer üretim faktörleri içerisinde en önemli olanıdır. Bu kaynağın iyi yönetilmesi, diğer üretim faktörlerinin etkinliğini ve verimliliğini doğrudan etkiler. Çalışanların verimliliğini artırmada etkili olan maddi değerlerden çok daha etkili olan manevi araçları tespit etmek amacıyla, gerek akademik düzeyde gerekse uygulamada bir çok araştırma yapılmıştır; yapılmaya da devam etmektedir. Biz de bu noktadan hareket ederek işletmelerde mevcut işgücünün kapasitesinden işletme yöneticilerinin çok daha fazla yararlanabilmesi ve böylece işletme amaçlarına daha kolay ulaşılabilmesi için,“Çalışanların her konudaki düşüncelerine gereken önemin verilmesi gerekir.”düşüncesinden yola çıkarak işletmelerde katılımlı yönetim konusunu ele almaya çalıştık Bu çalışma ile örgütlerde personel teminine ve temin edilen bu personellin mevcut performansının artırılması için yapılması gereken işlemlere değinerek, bu yöntemin işletmelerde uygulanması durumunda çalışanların performanslarını artırma ve onları örgütle bütünleştirme de etkili olacağına inandığımız katılımlı yönetim biçimlerini, özelliklerini, bu yönetim biçiminin uygulanabilmesi için işletmede yapılması gereken çalışmalar anlatılmaktadır. Konuyla ilgili literatür taraması sonucunda, teorik bilgi verilmeye çalışılmıştır. Uygulama bölümünde ise işletmelerdeki yönetim teknikleri incelenerek, katılımlı yönetim biçiminin uygulanabilmesi için gerekli olan şartların işletmelerde bulunup bulunmadığı, tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Niğde Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler, anket uygulaması ve görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İt is essential that the firms have to use their present resources more efficiently and make them more productive because the competition among firms is becoming more and more intensive by the globalization of todays world. Labour is the most important element among the other production factors.which are shawed as the factorof production. Well- management of this resource directl yaffects other productions factors' efficiency and productivity. In order to detect moral factors affecting the productivity of the workers, lots of investigations are made both academic level and in practice. Starting form this point, in order to make the managers take advantage of the present labour capacity and reach the firm's goals more easily we took“participatory administration concept”as our subject. With this study, we tried to talk about the employee maintainance in organizations operations needed to increase the present performance of the lobour, participatory management types which we believe that will increase the performance of the labour and unify them with the organization, its characteristics and crucial studies for its application to the firm. During the research, it is given theoric information by making literature scanning about the subject. In the Application Part, it is tried to detect whether the firms have conditions for the application of this management type or not. For this purpose, I examined the firms which operate in organized-industrial-zone of Niğde. Research data is obtained and interpreted by using questionnaire and negotiation methods.