Sporun kitlelere etkisi ve sponsorluk
Impaet of sport on masses and sponsorship
  1. Tez No: 134914
  2. Yazar: BÜLENT ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Sporun toplumsal yaşam içindeki yeri eskiye oranla büyük boyutlara ulaşmıştır. Buda sporun toplum içinde bulunan durumunun bilinmesini zorunlu kılmaktadır. Kitle iletişim araçlarının gelişmesi, sosyal değişme ve gelişme sürecinin neticesinde spor geniş bir anlayış ile yapılır olmuş, kendini etkileyen sektörlerin yanında sporun da diğer sektörleri etkileyen başlı basma bir sektör olma yolunda olduğunu görmekteyiz. İşte sporun kitlelere etkisini ortaya koymaya çalıştığımız ve üç bölüm halinde hazırladığımız bu tezde birinci bölümde sporun kitlelere etkisinin sosyolojik ve fizyolojik yönü sporun işlevleriyle birlikte incelenmiş, ikinci bölümde sporun medyatik yönü yazılı ve görsel basın ile ilgileri üzerinde durulmuş, üçüncü ve son bölümde ise sporun gelişen dünyadaki en etkili yönü olan sponsorluk kavramı pazarlama ve iletişim bilim dallarıyla etkileşmesi ortaya konularak açıklamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The place occupied by sport in Social life has taken, on larger dimensions than in the past. This is turn makes it necessary to fully understand. The situation of sport in Society. We can see that as a result of the development of mass Communications, Social Change and the process of that Change sport has be come practiced with great understarding and that as well as the sectors that influence sport, sport too is becoming a sector in it's own right infuencing the other sectors. İn this three-chopter the sis we have prepored, in which we try to demonstrate the effect of sport on the masses, we have tried to explain in the first chapter the sociological effect of sport on the masses, while in the second we look at the mediatic aspect of sport wiht respect to the printed and visual media, and in the third chapter we have tried to explain the most effective aspect of sport in a developing world, that of the interaction of the concepts of“sponsor ship”, marketing and Communications. U