Ulusal spor federasyonlarının sponsorluk stratejileri üzerine bir araştırma
An investigation about sponsorship strategies of national sports federations
  1. Tez No: 243325
  2. Yazar: SEHER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye deki ulusal spor federasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı ulusal spor federasyonlarının sponsorluk stratejilerini belirlemektir.Spor federasyonları, sporun ülke içerisindeki yönetiminde son derece önemli bir konuma sahiptir. Ulusal spor federasyonlarının belirledikleri misyon, hedef ve stratejiler, sporun ülke çapında gelişimi ve kitlelere yayılabilmesi açısından son derece önemlidir. Federasyonların önemli bir gelir kaynağı olan sponsorluğun etkin olarak kullanımı, belirlenen hedeflere yönelik etkili stratejilerin oluşturulup izlenmesi ile mümkün olacaktır.Araştırmada spor ve spor sponsorluğu tanımları, tarihçesi, spor sponsorluğunun çeşitleri, amaçları, planlaması, stratejisi, hukuksal boyutu ve federasyonlar ele alınmıştır. Araştırma için anket yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılara tarafımızdan geliştirilen ve SPSS 13 istatistik paket programı sonucu Croanback Alpha değeri 0.529 bulunan anket uygulanmıştır. Güvenirliği uygun bulunan Anketin ilk bölümü 7 soruluk kişisel bilgilerden, 2.bölümü ise 17 soruluk federasyon bilgilerinden oluşmaktadır.Anketler, ulusal spor federasyonlarına elden verilmiştir. Verilen anketi federasyonda çalışan genel sekreter, spor uzmanı, memur ya da diğer bölümlerde çalışan elemanlar doldurmuştur. Verilerin hesaplanmasında ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS paket program kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde dağılımları ayrıca, sorular arasındaki ilişkilerin bulunması için Chi- square (ki-kare) testi uygulanmıştır.Sonuç olarak; federasyonların çoğunun sponsorlukla ilgili çalışan bir biriminin olmadığını, birimi olan federasyonlarında yeterince çalışmaması nedeni ile sponsorluk için uygun stratejiler geliştiremediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research that realized by participation of national sports federations in turkey is to make certain the sponsorship strategies of national sports federations.Sports federations have a crucial place in a country. The mission, purpose and the strategies of the national sports federations are so important for the improvement and being spread into masses of sports in the country. Efficient use of sponsorship, which is a considerable income resource of federations, is possible by making strategies fort he certain aims and by following them.In the research, definitions and history of sports federations, kinds of sports sponsorship and, goals, planning strategy and lawful form of it and sports federations have been taken up. For the research questionnaire method was used. The questionnaire developed by us and the Croanback Alpha value of which was 0,529 as the result of SPSS 13 packet program was carried out by two participants. The first part of the questionnaire of which reliability was found suitable is composed of seven questions dealt with personal information and the second part of it is formed seventeen questions about federation information.The questionnaires were given to sports federations by hand.the geberal secretary that works in the federation , sports expert, officier or the other stuff that works in the other departments filled in the questionnaire.for calculating the data and finding the values that calculated SPSS packet programme is used. For analysing the data frequency and percent disperse, additionally for finding out the relation between the questions Chi-square test were used.As a result, we can say that federations do not have a unit working about sponsorship, because of the reason that the ones that have ıt don?t work enough both of them can not improve suitable strategies for it.