Spor Pazarlama
Sports marketing
  1. Tez No: 206690
  2. Yazar: PELİN YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETArtan milli gelir sonucunda oluşan yüksek yaşam standardı ve çalışan bireylerin işgücünüazaltıcı düzenlemeler sonucu, boş zamanlarının artmasıyla bireyler, bu boş zamanlarınıdeğerlendirecek aktivitelere yönelmiştir. Özellikle her ekonomik kesime hitap edebilecek, genişbir aktivite yelpazesi sunan spor, gerek aktif katılım gerekse seyirci olarak katılım olanaklarınısunmasıyla geniş kitleler tarafından büyük ilgi görmektedir.Çok sayıda insanı aynı anda biraraya getirebilen spor, bu özelliği ile toplum üzerinde büyükbir etki oluşturmaktadır.Spor artık hobi olmaktan çıkıp, insanlar için bir tutkuya dönüşmüştür.Bu büyük etki, ticari firmalar tarafından da farkedilmiş, kendi ürünlerinin pazarlamasındasporu etkin olarak kullanarak, marka farkındalıklarını arttırmaktadırlar.Sporun, her kesime hitap etme özelliği, pek çok firmanın, imajlarını spor/sporcular üzerinekurmalarına sebep olmuştur. Spor ve sporcular yoluyla yapılan tanıtımlar, diğer tanıtımlara göredaha etkili olmaktadır.Firmalar, bu gerçeğin farkına varır varmaz, sporu, etkin bir şekilde kullanmayabaşlamışlardır.Artık, sporcuların formaları üzerindeki firma isimleri ve logolarından, formaları görmekimkansız hale gelmiştir. Saha kenarlıklarının kiralarının fahiş miktarlara çıkması, spora olantalebin boyutlarını göstermektedir.Hemen her kesim, spor yoluyla pazarlamanın nimetlerinden yararlanmak istemektedir.Artık kebapçı açılışlarında bile sporcu görmek mümkün hale gelmiştir.Televizyon reklamlarında artan bir şekilde sporu/sporcuları görmekteyiz. Ayrıca firmalar,son zamanlarda sayıları hızla artan spor programlarına da sponsor olarak izleyicilerin dikkatiniçekmek istemektedirler.Spor yoluyla pazarlama, tüketiciyle iletişim kurmada, marka farkındaliğı yaratmada enkolay araç olarak görülmektedir.Firmalar, spor sponsorluğu için milyarlarca dolar feda etmekten kaçınmamaktadırlar çünküyaptıkları yatırımın geri döneceğinden çok emindirler. Yaptıkları sponsorluklar sayesinde pazarpaylarını ciddi olarak arttırmaları da bunun en iyi kanıtıdır. Firmalar, özellikle uluslararası spororganizasyonlarına sponsor olabilmek için birbirleriyle kıyasıya mücadele etmektedirler.Türkiye de maalesef spor deyince akla sadece futbol gelmektedir. Oysaki farklı spordallarına ilgi gösterilmesi sağlanırsa, bu durumdan firmalar da çok fazla yarar elde edeceklerdir.Çünkü, farklı spor dalları demek, farklı ürünler, farklı sporcular, farklı yatırım alanları demek.Farklı spor dallarının yaygınlaşmasını, ancak, yaygın spor programlarının pazarlamasıylasağlayabiliriz. Bu sayede bireyler, farklı sporlarla tanışmış olur.Bu durumun farkına varan bazıklüpler-özellikle basketbol ve voleybol alanında- sağladıkları finansal desteklerle bu sporlarınyaygınlaşmasına destek olmaktadırlar.Başka hiç bir sektör, böylesine büyük bir tüketici kitlesini kendine çekme özelliğine sahipdeğildir ve kendine böylesine sadakatle bağlı bir tüketici kitlesini barındırmaz. Artık araştırma-geliştirme departmanlarının bile, yenilik bulmada tıkandığı bir dönemde, spor sektörü sürekliolarak gelişmektedir ve gelişmeye de devam edecektir. Çünkü bu sektörde, her zaman,keşfedilecek bir oyuncu, yeni bir spor dalı, yatırım yapılacak yeni bir alan bulunur.şte, sporun tüm bu özellikleri bir araya geldiğinde, firmaların spora neden bu kadar önemverdikleri ve milyarlarca dolar akıttıkları ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmamın temel amacı, firmalara spor pazarlamasının, özellikle de spor yoluylapazarlamanın ne denli güçlü bir alan haline geldiğini kanıtlamak ve yeni yatırım alanları arayanfirmaların, spor sektörünün olağanüstü gücünün farkına varmalarını ve spor endüstrisinde sözsahibi olan firmaların uygulamalarını ele alarak, bu sektörde yer almak isteyen firmaların, buuygulamaların ışığında hareket etmelerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHigh life standard occured as a result of growing national income and arrangements thatdecrease the workforce create spare time so people tend the activities that utilize this sparetime.Sports has a broad activity alternatives for every people that has different income. Peopleare interested in sports very much because of its presenting both active participation andparticipation as a viewer.Sports can gather a lot of people at the same time and with its this feature, sports has aprofound impact on people. Sports is not only a hobby but also it?s a passion for people.This profound impact was realized by the commercial companies and they use sports whilemarketing their products so they increase their brand awareness.Companies started using sports as soon as they noticed this reality.Because of company names and logos on sporters uniform, we can not see theuniform.Growing banner?s rent price shows that sports demand reached incredible dimension.Almost every sector wants to benefit from sports. It is possible to see sporters in kebabcooker opening.We have seen sports/sporters in television advertisements too much, also companiessponsor sports programmes on TV so they want to attract viewer?s attention.Marketing by sports is seen the easiest way to create brand awareness and communicatewith consumers.Companies spend a lot of money on sports sponsorship because they are sure that theirinvestment come back. It is the best proof that their growing their market share owing to theirsponsorship.Companies struggle with each other to be able to sponsor international sportsorganizations.Unfortunately in Turkey sport equal football whereas if different sports activities can besupported, companies will benefit from this, too.Because different sports activities mean differentproducts, different sporters and different investment fields.If we can do marketing of different sports activities, different sports activities can becomewidespread so people can meet different sports. Some clubs realized this reality and support theseactivities financially, especially in volleyball and basketball.Only sports sector has such a big and loyal consumer mass.While even research anddevelop department can not find innovation, sports sector has been developing and in the future itwill go on developing. Because in this sector there is always a sporter who would discover, a newsport activity and a new field that would invest.Owing to all this features of sports, companies attach importance to sports and spend a lotof money on it.The aim of this study is to prove that sports marketing and especially marketing by sportsbecame what a strong field and to explain extraordinary power of sports with applications ofcompanies which is the leaders of this sector to companies that search new investment field.