Kilise, şövalye ve Monastik hareket tarihsel bir buluşma: Dini şövalye düzenlerinin oluşumu (2 cilt)
Church, knight and Monastic movement a historical meeting : Formation of religious-military orders
  1. Tez No: 134929
  2. Yazar: EJDAN SADRAZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 850
Özet
Roma tarihinde, toplumsal evrime bağlı olarak bir çok ordu oluşum tarzı vardı. Üçüncü yüzyıl sonrasında Roma İmparatorluğu ekonomik ve toplumsal sorunlarla karşılaştı ve imparatorluğun dağılmasını önlemek için silahlı güçler yeniden yapılandı. İmparatorluğun doğusu ve batısı arsındaki farklılıklar, Kilisenin imparatorluğun çöküşüne ilişkin davranışlarım etkileyerek Roma ve Constantinople'ü iki farklı ruhani merkez olarak ayırdı. Monastik hareket, Kilise tarafından yeniden örgütlendi ve batıda Hıristiyanlığın etkisini artırmada özel bir rol oynadı. Bin yıl, dini düzenler batının toplumsal manzarasının belirgin bir görünümü oldular. Merkezi iktidarın bölünmesi ve yerel düzeyde fıef sahibi senyörler tarafından el konulması toplumda derin bir korku yaratan savaş, yağma ve katliamlarla sonuçlandı. Kilise müdahale etti ve ebedi kurtuluş yolunu gösterdi; şövalyeler Hıristiyanlığın hizmetkarlarına ve İsa'nın Askerlerine dönüştürler. Dini- şövalye düzenleri 12. ci yüzyılda Filistin'de Hıristiyan haç yollarını ve kutsal kentleri savunmak için oluşturuldular. Tapmak Düzeni kısa zamanda tüm Avrupa'dan mülkler elde edip kraliyet saraylarında ve papalık bürokrasisinde etkili oldukları gibi, öncü bankerler ve nakliyeciler de oldular. Kutsal Ülkenin kaybedilmesinin ardından Avrupa'nın Tapınak Düzenine karşı davranışlar tamamıyla değişti. 22 Mart, 1312'de Vox in excelso fermanında Papa V.ci Clement Düzenin değiştirilemez ve sürekli bir emirle dağıtıldığını duyurdu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the history of Rome there were many types of army formations, which based on its social evolution. From third century onwards Roman Empire faced economic and social problems and to prevent the empire from dismantling arm forces were restructured. The impact of differences between eastern and western parts of the empire affected the attitude of the church to the collapse of empire separating Rome and Constantinople as two different spiritual centers. The monastic movements were organized by the church and played a special role to increase the influence of Christianity in the west. For a thousand years the religious orders were a prominent feature of the social landscape of the west. Division of central power and its confiscate by local fief owner seniors resulted in fighting, looting and massacres, which created an intensive fear in the community. Church intervened and showed the way of the eternal salvation; knights became the servants of Christianity and Jesus' Soldiers. The religious-military orders set up in the 12th century to defend the Christian pilgrim routes and holy sites in Palestine. The Order of Temple rapidly acquired property all over Europe and became influential in royal courts and at the papal curia, as well as being leading bankers and shippers. After the loss of Holy Land, European attitude towards the Order of Temple completely changed. In the bull Vox in excelso of 22 March 1312, Pope Clement V announced that the Order was abolished by an inviolable and perpetual decree.