Servet-ü Fünun mecmuası
Servet-i Fünun magazine
  1. Tez No: 134928
  2. Yazar: HAYRİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM H. POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 541
Özet
Sanat ve edebiyat, hayatın aynasıdır. Çünkü hayat, sanat ve edebiyatla daha farklı bir anlam kazanır. Edebiyat insanların ruhunu inceltirken sanat da insanları iyiye, güzele ve doğruya yöneltir. Bu tez, Servet-i Fünûn dergisinin 1275-1326. sayılarını içermektedir. Bu dönemde Servet-i Fünûn dergisi, 1. Dünya Savaşı nedeniyle bir dergiden ziyade bir gazete görünümündedir. Derginin 1331-1332 (1915-1916) yılına ait sayılarını incelediğimizde Servet-i Fünûn'un edebiyat, sanat ve kültür gazetesi kimliğinden tamamen uzaklaştığını görürüz. Bu dönemde Servet-i Fünûn dergisi, ülkenin içinde bulunduğu siyasî ve içtimaî durumla beraber o devir Türk edebiyatının edebî çehresini en iyi bir şekilde yansıtmıştır. Bu tez,“giriş”,“inceleme”,“tahlili fihrist”ve bugünkü harflere çevrilen“seçilmiş metinler”den oluşmaktadır. Giriş kısmında, devrin siyasi ve sosyal olayları ile Türk basının gelişimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İnceleme kısmında, Servet-i Fünûn dergisinin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu dönemdeki edebî tartışmalar, nazım ve nesirdeki gelişmeler, yazarların edebî anlayışları ve yazıları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Tahlilî Fihrist kısmında 52 dergideki bütün yazılar, fotoğraflar, resimler ve karikatürler konu özetleriyle künyelenmiştir Seçilmiş metinler bölümünde ise yazılar konularına göre sınıflandırılarak bugünkü harflere aktarılmıştır. Çevrilen bu makaleler ve belgeler ilgililer için faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Tezden daha kolay faydalanılması amacıyla çalışmamızın sonuna indeks konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Art and literature are the mirrors of our lives, so our lives gain a different meaning with art and literature. While the literature makes people's soul elegant, the art directs them to goodness, beauty and truth. This thesis consists of the 1275-132601 editions of Servet-i Fünûn Periodical. During this term, Servet-i Fünûn Periodical seemed to be newspaper more than being a magazine because of the Word War I. When you look throyohthe editions of the periodical belong to 1331-1332 (1915-1916) you discover that It was very far avay from being literature, art and culture newspaper of Servet-i Fünûn. It reflect not only the economical and social conditions of the State but also the scetch of the Turkish Literature in that period. The text we are working an is formed from“introduction”,“research”,“analytical index”and“chosen texts”translated in to todays alphabet. In the“introductian”part, there are general informations about the political and social events of that period ant the development of the Turkish Press. In the“research”part, the features of type and content of the Servet-i Fünûn Periodical have been studied. And some evaluations about the literary critics, the developments on poems and proses, the poetica of the authers and their articles of thes period have been done. In the“analytical index”part, all the texts, photographs, pictures and caricatures, announcements and advertisements have been identified with their subject extracts. And in the“chosen texts”part, the whole of Istanbul Postaları and the literary writings have been classified according to their subjects and translated in to today's alphabet. We think that these translated articles and documents will be useful for those interested. An“index”part has been added to the end of our study in the hope that it would be easier to profit by.