Okul müdürleri tarafından öğretmenlere dönük bir kontrol ve motivasyon aracı olarak örgüt dilinin kullanılmasına ilişkin öğretmen görüşleri
A Study on teacher opinions about the use of organizational language of school principals towards teachers as a motivator and a means of control
- Tez No: 134982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET OKUL MÜDÜRLERİ TARAFINDAN ÖĞRETMENLERE DÖNÜK BİR KONTROL VE MOTİVASYON ARACI OLARAK ÖRGÜT DİLİNİN KULLANILMASINA İLİŞKİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİ DEMİRAL, Seyfettin Yüksek Lisans-2003 Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bahaddin ACAT Bu çalışmada Eskişehir ilindeki resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmenlerin, okul müdürlerinin kendilerine karşı dil kullanım durumları konusundaki görüşlerini elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışma için gerekli olan veriler 13 okuldan (8 resmi, 5 özel) 170 öğretmenden elde edilmiştir. Elde edilen verileri analiz etmek için frekans ve yüzde hesaplamaları ile ki-kare ve t testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, okul müdürleri genel olarak öğretmenlere karşı dil kullanımlarında dikkatli, bilinçli ve hassas davranmaktadırlar. Kontrol edici dil ve motivasyon kinci dil ilköğretim okullarında daha fazla kullanılmaktadır. Motive edici dil özel okullarda daha fazla kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A STUDY ON TEACHER OPINIONS ABOUT THE USE OF ORGANIZATIONAL LANGUAGE OF SCHOOL PRINCIPALS TOWARDS TEACHERS AS A MOTIVATOR AND A MEANS OF CONTROL DEMİRAL, Seyfettin Master Thesis-2003 Department of Educational Administration, Supervision, Planning and Economics Adviser: Bahaddin ACAT, PhD In this study, the aim was to obtain opinions of teachers employed in state and private schools in Eskişehir about the language use of principlals towards teachers as a motivator and a means of control. Data necessary for the study were obtained from a total of 170 teachers working in 13 different schools (8 state schools, 5 private schools). In order to analyze the data, frequency and percentage analysis techniques and q-square and t- test analysis techniques were used. Considering the study results, it was concluded that, by and large, the school principals were attentive, conscious as well as sensitive with their language towards teachers, and that the controlling and demotivating functions of language were used more in elementary schools. As to the function of language used in private schools, it was motivator.