Yöneticilerin iletişim kurma ve eğitim ortamı, çevresi oluşturma yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of communication skills and formation of educational environment of the administrators
  1. Tez No: 134983
  2. Yazar: EMEL BİNBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
YÖNETİCİLERİN İLETİŞİM KURMA VE EĞİTİM ORTAMI, ÇEVRESİ OLUŞTURMA YETERLİLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ BİNBİR, EMEL Yüksek Lisans- 2003 Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması Ve Ekonomisi Danışman : Yard. Doç. Dr. Zühal Çubukçu Bu araştırma orta öğretim okul yöneticilerinin bireyler etkili biçimde çalışma ve iletişim kurma ile eğitim ortamı, çevresi oluşturma yeterliliklerini değerlendirme amacı ile yapılmıştır. Değerlendirme yapılırken öğretmen ile okul yöneticilerinin görüşleri ayrı ayrı alınarak aralarında farklılık olup olmadığının belirlenmesi hedeflenmiştir. İki farklı açıdan değerlendirme yapılarak okul yöneticilerinin eksikliklerinin belirlenmesi ile çözüm önerilerinin geliştirilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür. Araştırma 2002-2003 öğretim yılında Eskişehir Merkez MEB ortaöğretim kurumlarında görev yapan 97 öğretmen ve 13 okul yöneticisinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma TARAMA modelindedir. Araştırma verileri iki bölümden oluşan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel özelliklere, ikinci bölümde okul yöneticilerinin bireyler ile iletişim kurma, etkili biçimde çalışma ve okul binası, çevresi oluşturma yeterliliklerine ilişkin maddeler bulunmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi SPSS ( Statiscal Package For Social Sciences) paket program kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1) Okul yöneticilerinin bireyler ile etkili biçimde çalışma ve iletişim kurma yeterliliklerine ilişkin maddeler“çoğu zaman”seçeneğinde yoğunlaşmıştır. 2) Okul yöneticilerinin eğitim ortamı ve çevresi oluşturma yeterliliklerine ilişkin maddeler“ara sıra ”seçeneğinde yoğunlaşmıştır.İti 3) Okul yöneticilerinin bireyler etkili biçimde çalışma ve iletişim kurma yeterlilikleri onların cinsiyetlerine ve alanlarına ( branşlarına) göre farklılık göstermekte olup, kıdemlerine ve hizmet sürelerine( bulundukları okuldaki çalışma yıllanna)göre farklılık göstermemektedir. 4) Okul yöneticilerinin eğitim ortamı ve çevresi oluşturma yeterlilikleri onların kıdemlerine ve hizmet sürelerine( bulundukları okuldaki çalışma yıllarına)göre farklılık göstermekte olup, cinsiyetlerine ve alanlarına ( branşlarına) göre farklılık göstermemektedir. 5) Öğretmenleri okul yöneticilerini değerlendirmeleri ile okul yöneticilerinin kendilerini değerlendirmeleri arasında farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EVALUATION OF COMMUNICATION SKILLS AND FORMATION OF EDUCATIONAL ENVIRONMENT OF THE ADMINISTRATORS BİNBİR, EMEL Master Thesis - 2003 Educational Administration, Supervision Planning and Economics Advisor : Ass.Prof.Dr. Zühal Çubukçu The purpose of this study is to evaluate the productivity the communication skills, and the formation of educational environment of the secondary schools administrators. While making evaluations,both the opinions of the administrators and the teachers are taken seperately to identify differencies between them if there exists. It's thought appropriate to determine the insufficiencies of administrators and build up resolution suggestions by making evaluations from both sides. This research is achieved in 2002-2003 education period by the attandence of 97 teachers and 13 administrators working in the center MEB secondary schools in Eskişehir. The research uses crosshatching model. The data are gathered by a two- part questionnaire; the first part includes the items related with personel qualifications, and the second implicates the items about communication skills, effective working and the formation of educational environment. The collected datasare analysed by using SPSS (Statiscal Package For Social Sciences) programme. The results of this research can be summarized as follous: 1) The choices about the communication skills and effective working of theadministrators are intensified on 'most of the time'. 2) The choices about the skills of the administrators to constitute educational environment are intensified on 'sometimes'. 3) The communication skills with people and effective working abilities of school administrators vary according to their gender and branch, but not vary according to their seniority and employement duration. 4 ) The skills of the administrators to constitute sufficient educational environment varies according to their seniority and employement duration, but not to their gender and branch 5 ) There are some differences between the evaluation of school administrators by teachers and the evaluation of school administrators by themselves