Duyuşsal boyut ağırlıklı bir programın öğrencilerin duyuşsal gelişimine ve akademik başarısına etkisi (Adıyaman ili örneği)
The Affect of a curriculum based on affective dimension to the affective development and academic achievement of students (a sample of Adıyaman province)
- Tez No: 135005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN SEMERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi DUYUŞSAL BOYUT AĞIRLIKLI BİR PROGRAMIN ÖĞRENCİLERİN DUYUŞSAL GELİŞİMİNE VE AKADEMİK BAŞARISINA ETKİSİ (Adıyaman İH Örneği) Ahmet KARA Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Aralık- 2003, Sayfa: XV + 2261 Bu araştırmanın amacı, ilköğretim öğrencilerinin yabancı dil dersinde duyuşsal gelişimlerinde ve akademik başarılarında duyuşsal boyut ağırlıklı bir programın etkisini belirlemektir. Bu araştırmaya 2002-2003 öğretim yılı güz döneminde Adıyaman İli Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu beşinci sınıfının yabancı dil (İngilizce) dersini alan öğrencileri katılmıştır. Deneysel olarak planlanan bu araştırma için beşinci sınıf öğrencilerinden biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere, her birinden 37'şer öğrencilik iki grup oluşturulmuştur. Araştırma,“Öntest-sontest kontrol gruplu”desene uygun olarak planlanmıştır. Deney grubuna duyuşsal boyut ağırlıklı program uygulanmış, kontrol grubunda ise geleneksel program kullanılmıştır. Araştırmada veriler, ingilizce Dersi ile İlgili Duyuşsal Boyut Tutum Ölçeği, Başarı Testi ve gözlem yoluyla toplanmıştır. Özet olarak şu bulgular elde edilmiştir:. Kontrol ve deney gruplarının sontest puanlarının ortalamaları arasında istatistiksel açıdan (t= 4.79) anlamlı bir fark vardır.. Deney ve kontrol grubunun son ölçekte sırasıyla“Sevme”(t= 4.77),“İlgi ve Merak”(t= 4.61),“İstek ve Beklenti”(t= 6.51) ve“Kaygı”(t= - 11.54) değişkenlerinin puan ortalamaları arasında anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre önerilerden biri aşağıdaki gibidir:. Araştırmanın sonucunda duyuşsal boyut ağırlıklı programın öğrencilerin duyuşsal gelişimini ve akademik başarısını olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin bu konuya dikkatleri seminer, konferans, hizmet- içi eğitim vb. etkinliklerle çekilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Eğitimde Duyuşsal Boyut, Duyuşsal Boyut Ağırlıklı Program, Duyuşsal Gelişim, Akademik Başarı, İngilizce Öğretimi, İlköğretim.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Doctorate Thesis THE EFFECT OF A CURRICULUM BASED ON AFFECTIVE DIMENSION TO THE AFFECTIVE DEVELOPMENT AND ACADEMIC ACHIEVEMENT OF STUDENTS (A Sample of Adıyaman Province) Ahmet KARA Fırat University The Institute of Social Sciences The Department of Educational Sciences December- 2003, Page: XV + 226 The aim of this study is to determine the effect of a curriculum based on affective dimension on the affective development and academic achievement of Primary School students in Foreign Language Learning. The students of the fifth grade at Cumhuriyet Primary School in Adıyaman province and take English lesson in fall term (2002-2003) were included in this survey. Two groups were formed in each of which 37 students were included. One of the groups was chosen as the experimental group and the other as control group. The survey was planned according to the design with pre-test and post- test control group. The curriculum based on affective dimension was used in the experimental group and the traditional curriculum was used in the control group. The attitude scale of the affective dimension in English course, the achievement test and the observations collected the data. The results obtained are summarized as follows:. There is a significant difference (t= 4.79) between the mean scores of the post-test points of control and experimental groups.. There is a significant difference between the mean scores of lower dimension points of the experimental and control groups, in turn in order“Like”(t= 4.77),“Interest and Curiosity”(t= 4.61),“Desire and Expectation”(t= 6.51) and“Anxiety”(t= -11.14). Considering the obtained results, one of the recommendations is as follows:. As a result of this survey, it was understood that the curriculum based on affective dimension affect the affective development and academic achievement of students in positive direction. The teachers' attention should be drawn to this subject with seminars, conferences, in- service training courses, etc. KEY WORDS: Affective Dimension in Education, Curriculum Based on the Affective Dimension, Affective Development, Academic Achievement, Teaching English, and Primary School.