Aşırı tepki verme hipotezi ve İMKB üzerine amprik bir çalışma
Overreaction hypothesis and an empirical study on ISE
- Tez No: 135006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında zayıf formda piyasa etkinliğini, aşın tepki verme hipotezinin öngördüğü işlem stratejisiyle, test etmektir. Bu çalışmanın verileri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan sağlanmıştır. Bu veriler 31 Ekim 1988-31 Aralık 1997 tarihleri arasındaki 36 döneme ilişkin olarak hisse senetlerinin aylık getirilerinden oluşmaktadır. Önceki 3 aylık getirilerine göre sıralanan hisse senetlerinden, en çok kazandıran ve en çok kaybettiren 10 hisse senedi kazandıran ve kaybettiren portföyünü oluşturmaktadır. Önceki 3 aylık getirilerine göre 10 hisse senedinden oluşan kazandıran ve kaybettiren portföyün sonraki 3 aylık dönemde getiri davranışları izlenmiş, anormal gerilileri ve kümülatif anormal getirilen hesaplanmıştır. Son olarak da kazandıran ve kaybettiren portföylere ait kümülatif anormal getiriler karşılaştınlmış ve aralannda anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştmlmıştır. Yapılan ampirik çalışmanın sonuçlanna göre kazandıran portföy piyasanın altında %89,15 oranında daha az getiri sağlarken, kaybettiren portföy piyasamn üzerinde %99,89 daha fazla getiri sağlamıştır. Aşın tepki verme hipotezinin öngördüğü işlem stratejisiyle (önceki dönemde kaybettirenleri alıp kazandıranlan satarak) anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Geçmiş dönem verileri kullanılan bu çalışmada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'mn zayıf formda etkin bir piyasa olmadığı sonucu pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test the weak form of market efficiency for Istanbul Stock Exchange, via the trading strategy implied by overreaction hypothesis. The Data of this study have been obtaiened from Istanbul Stock Exchange. These Data comprise the monthly returns of stocks for 36 periods between July 31, 1988 and December 31, 1997. Most winning and most losing 10 stocks ranked in terms of the previous 3 month returns comprise the winner and loser portfolios. The post 3 month return behaviours of winner and loser portfolios, each comprising 10 stocks, have been monitored and abnormal returns and cumulative abnormal returns of them have been computed. Finally, cumulative abnormal returns for the winner and loser portfolios have been compared and whether or not there was a significant difference between them has been examined. According to the results of the empirical study carried out, the winner portfolio have provided an excess return of 89,15% over the market while the loser portfolio have priovided an excess return of 99,89% over the market. Consistent results with the trading strategy implied by overreaction hypothesis (buying the loser stocks and selling the winner stocks of the previous period) have been obtained. In this study where the past data have been used, the conclusion that Istanbul Stock Exchange is not a weak form of efficient market has been augmented.