Günümüz Türkiyesi'nde yerli televizyon dramalarında erkek kimliğinin sunumu
The Representation of masculinity on recent television dramas in Turkey
- Tez No: 135062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Televizyon dramalan genel izleyici kitlesini hedeflemiş olan televizyon kanallarının önemli ve vazgeçilemez bir program türüdür. Format olarak kökenleri radyo oyunlarına, soap operalara ve sinemadaki bazı türlere dayanan ve Amerikan televizyon kanallarının geliştirdiği televizyon dramalan zamanla kendi basma bir sektör haline gelmiş ve popüler kültürün en önemli öğelerinden biri olmuştur. Türkiye'de son dönemde gerek TRT gerekse özel kanallarda gösterilen ve önemli ticari bir sektör haline gelen dramalar, sektörel ve kültürel yankılan açısından üzerinde en çok tartışılan alanlardan birisidir. Televizyon dramalanm inceleyen akademik çalışmalar genellikle kadın kimliğinin sunumu üzerine yoğunlaşmıştır. Erkekliğin temsili inceleyen çalışmalar ise yok denecek kadar azdır. Bu çalışmanın amacı son dönemlerde Türkiye'de üretilen yerli dramalardaki erkek İrimhğinin sunumunu toplumsal cinsiyet sembolleri açısından incelemektir. Popüler kültür ürünü olan yerli dizilerde özellikle son dönemlerde sunulan erkek İrimliMerinin izleyicilerin beğendikleri, arzu ve özlem duyduklan karakteristik özellikler doğrultusunda oluşturulduğunu savunan bu çalışma, temel argümanlarını Kültürel Çalışmalar ekolü ve Gramsci'nin Hegemonya Kuramı çerçevesinde tartışmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde ideoloji, farklı yaklaşımlara göre ideoloji ile medya arasındaki ilişki ve popüler kültür kavranılan tartışılmış; ikinci bölümde televizyon dramalanmn genel yapısı, yerli dramalann yabancı dramalarla benzeyen ve onlardan ayrılan yönleri ve toplumsal cinsiyet rollerinin televizyonda sunumu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Aşmalı Konak ve Çocuklar Duymasın dizilerinde yer alan erkek kimliklerinin sunumu söylem çözümlemesi yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Television dramas are important and indispensible programme genre of television channels which aim at general audience. These programmes of which origins go back to radio plays, soap operas and some genres in cinema, and which are developed mainly in the United States have in time become a sector itself and an important part of the popular culture. Television dramas in Turkey shown on TRT and on private television channels recently constitute an important economic sector, and these programmes are one of the most discussed areas due to their economic and cultural impact. Academic studies which study television dramas concentrate mainly on the representation of woman in these programmes. Studies on the representation of the masculinity, however, are still few. The aim of this study is to investigate the representation of masculinity on recent Turkish television dramas with regard to gender. It has been argued that male identities portrayed in recent domestic dramas, which are part of popular culture are based on the characters which are desired and liked by the audience. The study discusses its main arguments within the theoretical framework of Cultural Studies and Gramsci's Hegemony Perspective. hi the first chapter of the study, the concept of ideology, different approaches to the ideology and the media, and the concept of popular culture are discussed. In the second chapter, the general structure of television dramas, the differences and similarities between domestic and foreign dramas, and also the representation of gender roles on television are evaluated. In the third chapter, the representation of male characters in 'Asmah Konak' and 'Çocuklar Duymasın' dramas are being analysed by using discourse analysis.